Cumhuriyet davasında karar açıklandı

Cumhuriyet davasının yedinci duruşmasında gazetecilere yedi buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenirken, gazetenin icra kurulu başkanı Akın Atalay tahliye edilmedi
Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarları hakkında açılan ikisi tutuklu 20 sanığın ‘terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek’ten yargılandığı davada geçtiğimiz hafta Ahmet Şık ve Murat Sabuncu’nun tahliyesine karar verilmişti.
Savcı Hacı Hasan Bölükbaşı geçen cuma günkü altıncı duruşmada tutuklu tüm sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etmiş, İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi ise oy çokluğuyla Murat Sabuncu ve Ahmet Şık’ın tahliyelerine, Atalay ve Ahmet Kemal Aydoğdu’nun ise tutukluluk halinin devamına hükmetmişti.

Gazetecilere terörden ceza istemi!


Silivri Cezaevi’nde görülen davanın bugünkü yedinci duruşmasında savcı, Ahmet Şık, Akın Atalay, Hikmet Çetinkaya, Orhan Erinç, Önder Çelik, Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara, Güray Öz, Bülent Utku, Aydın Engin, Kadri Gürsel ve Murat Sabuncu’nun ‘örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım’ suçundan yedi buçuk yıldan 15 yıla kadar hapsini talep etti.

Bölükbaşı, Atalay’ın tutukluluğun devamı yönünde karar verilmesini isterken, Cumhuriyet kitap eki yönetmeni Turhan Günay ile yöneticiler Günseli Özaltay ve Bülent Yener’in ise bu suçlamadan beraat etmeleri yönünde karar verilmesini talep etti.

Muhasebe çalışanı Emre İper’in ise ‘terör örgütü propagandası’suçlamasıyla cezalandırılmasını talep edildi. Savcı, Cumhuriyet Vakfı yöneticilerine yöneltilen ‘hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma’ suçlamasından da beraat kararı verilmesini istedi.

‘Kaptan’a yine tahliye yok

Ara kararını açıklayan mahkeme, Atalay’ın tutukluluğuna devam kararı verdi. Davanın bir sonraki duruşması yine Silivri’de 24-27 Nisan tarihlerinde görülecek.

Mahkeme bir önceki duruşmada 502 gündür tutuklu bulunan Atalay için “Gemiyi en son kaptanlar terk eder” demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ