Cübbeli Ahmet Hoca halka at eti yedirdi: Bakanlık deşifre etti

Tarım ve Orman Bakanlığı, halkın sağlığını hiçe sayan 91 şirketi ifşa etti. Bakan Pakdemirli, herkesi gördüğü usulsüzlükleri ihbar etmeye çağırdı. Halka at eti yedirenler arasında Cübbeli olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’nün Lalegül şirketi de var.


Halkın sağlığını hiçe sayarak piyasaya sürülen taklit, tağşiş yapılan ya da ilaç etken maddesi katılan ürünlere ilişkin açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 91 firmaya ait 113 mamulü ifşa ettiklerini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazıla açıklamada, uygunsuzlukların tespitinde kamu denetimi yanında tüketicilerin ihbarı, şikâyeti, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvurusunun büyük payı olduğu ifade edildi. Pakdemirli adına “Bir usulsüzlük gördüğünde vatandaşlarımızın Alo 174 Gıda İhbar Hattı ve 0501 174 0 174 numaralı WhatsApp Gıda İhbar Hattı aracılığıyla bize ulaşmalarını rica ediyorum” denildi.


SÜTTE NİŞASTA, ETTE SAKATAT, BALDA FRUKTOZ, ÇAYDA BOYA

Duyuruya göre süt ve süt ürünlerinde bitkisel yağ ve nişasta, et ve et ürünlerinde kanatlı eti, sakatat, at eti ve tek tırnaklı eti belirlendi. Alkollü içkilerde tersiyer butil alkol, alkolsüz içeceklerde ilaç etken maddesi bulunurken, ballarda prolin miktarı yetersiz çıktı, fruktoz tespit edildi.

Baharatlar ile bitki, çay ve kahve ürünlerinde boya saptanırken bir bitki çayında da ilaç etken maddesi bulundu. Zeytinyağlarında tohum yağları görüldü. Çikolatalar, enerji içecekleri ve takviye gıdalarda ilaç etken maddesi ortaya çıktı.

Halkın sağlığıyla oynayan şirketler arasında İstanbul Fatih Merkezli Lalegül Gıda da yer alıyor. Halk arasında Cübbeli olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’nün sahibi olduğu şirketin ürünlerinde at eti bulundu.

 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ