CHP'den İstanbul'da son İmamoğlu hamlesi

Yeniden saymda Maltepe'de de bitmek üzere olan oy sayımının sonlarında AKP ve MHP'nin itirazı ile bir kez daha kesin karar çıkmadı.


Bazı sandıkların tekrar sayılmasına karar verilirken YSK’nin kritik kararı almayı ertelemesine tepki gösteren CHP, başka bir seçeneğin kabul edilmeyeceği görüşünde birleşerek İmamoğlu’nu partinin resmi internet sitesine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ekledi.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, CHP bu hamlesiyle tüm dünyaya da İmamoğlu'nu ilan etmiş oldu.


31 Mart seçimlerinin ardından iktidarın İstanbul seçimlerine yönelik art arda yaptığı itirazlar dolayısıyla süreç, Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) iki haftayı aşkın süredir devam ediyor.

YSK’nin Büyükçekmece’de seçimin iptali yönündeki itiraz üzerine vereceği kritik kararın ertelenmesi üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’a giderek; Meclis grubu ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantılarını gerçekleştirdi.

Cumhuriyet haberinde, CHP lideri Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan toplantılarda milletvekilleri ve parti yöneticilerinin, Ekrem İmamoğlu’nun kazanması dışında başka bir durumun asla kabul edilmeyeceği konusunda görüş birliğine vardığı belirtiliyor.

CHP içinde İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinin hukuken mümkün olmadığı, hukuk dışı yöntemlerin gündeme gelmesinin de sonucu değiştirmeyeceği belirtildi. Kılıçdaroğlu'nun, kurmaylarına “İstanbul’da sandıktan İmamoğlu çıktı. Başka bir durumu asla kabul etmiyoruz. Başka bir ihtimali de konuşmuyoruz” yönünde talimat verdiği de aktarılıyor.

CHP’nin resmi internet sitesinde “Yerel Yönetimler” başlığı altında belediye başkanlarının isimlerinin sıralandığı alan 31 Mart’tan sonra geçen hafta sonuna kadar boş bırakılmıştı. Parti içinde İmamoğlu’nun kazanmasının dışında başka bir seçeneğin kabul edilmeyeceği yönünde karar alınmasının ardından söz konusu bölüme İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak eklendi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ