"Cemaatle ilgin olmadığına dair belge getir"

İşe alımda skandal bir yazı istendi.
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Kırıkkale Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, usta öğretici alımları için yaptığı duyuruyla hukuk sınırlarını zorlayan yeni bir uygulamaya imza attı. Halk Eğitim Merkezi’nin resmi internet sitesinde yer alan duyuruda, usta öğreticilik için başvurmak isteyen adaylardan, adli sicil kaydı ile birlikte “F..Ö/PDY ilişiği olmadığına dair yazı” da istendi.

Kırıkkale Halk Eğitim Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde usta öğretici alımları için yapılan duyuruda, 15 Eylül’de sona erecek başvurularda, nüfus cüzdanı, diploma, branş belgesi, fotoğraf, SGK hizmet dökümü, aile yardım beyannamesi, spor kurslarında ilgili federasyondan yazı ve adli sicil kaydı istendi. Her başvuru sırasında istenen ve kanunen zorunlu olan bu belgelerle birlikte, “F..Ö/PDY ilişiği olmadığına dair yazı” da istenen belgeler arasında yer aldı. Bu belgenin nereden alınabileceği ise belirtilmedi.

KANUNLARA AYKIRI

Kırıkkale Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün istediği skandal belgeyi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı avukat Öztürk Türkdoğan değerlendirdi. Hiçbir yurttaştan böyle bir yazı istenemeyeceğinin altını çizen Türkdoğan, “Bu istek kanunlara ve masumiyet karinesine aykırı. İşgüzar yöneticilerin istekleri yaygınlaşmamalı” dedi.

KESİNLEŞMİŞ CEZA YOK
Hizmet Hareketi'yle ilgili davalarda yargılananlardan hiçbiri hakkında henüz kesinleşmiş ceza olmadığına dikkati çeken Türkdoğan, “Yargıtay tarafından kesinleştirilmiş herhangi bir hapis cezası yokken böyle bir belgenin istenmesi kabul edilemez” diye konuştu.

Türkdoğan, “Kaldı insanlar bu belgeyi nereden alacak?. Gidip MİT’ten bunu isteyecek değiller ya” diye konuştu.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ