'Cemaatin darbedeki rolüne ilişkin kanıt yok'

Almanya, Türrkiye’nin, Hizmet Hareketi’nin, darbe girişimindeki rolüne ilişkin belge ve kanıt sunmadığını bildirdi.
Deutsche Welle Türkçe’den Değer Akal’ın haberine göre; Sol Parti’nin 15 Temmuz darbe girişimi ve Hizmet Hareketi'nin bugünkü durumu hakkında 7 Haziran’da verdiği soru önergesi, hükümet adına Dışişleri Bakanlığı tarafından yanıtlandı.

Yanıtta, Türk tarafının defaatle Hizmet Hareketi'nin darbe girişimindeki rolüyle ilgili söylemini tekrarlayıp Alman güvenlik makamlarının harekete geçmesini talep ettiği, ancak Türk makamları tarafından, Federal Kriminal Dairesi’ne, darbe girişiminde Hizmet Hareketi’nin somut olarak rolünü, sorumluluğunu ortaya koyan ya da Alman hukuk kriterleri çerçevesinde bunu ispatlayacak belge veya kanıtlar iletilmediği belirtildi.

Hükümet, eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara ve darbe girişiminin şüphelilerinden Adil Öksüz’ün Almanya’da olup olmadığı ya da iltica talebinde bulunup bulunmadığına dair soruya ise şu yanıtı verdi: “Tutuklama ve iade talepleri gibi konularda ilkesel olarak bilgi verilmemektedir. Uluslararası mevzuatla düzenlenen adli yardımlaşmada gizlilik ilkesi önemlidir. Güven ilişkisinin korunması gerekir.”


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ