Bylock'ta 117 gün sonra "Pardon" tahliyesi!

ByLock kullandıkları iddiasıyla tutuklandılar, mahkeme 117 gün sonra "pardon" deyip tahliye kararı verdi! Bu olay, tutuklamalara bahane bylock listelerinin nasıl hazırlandığını bir kez daha ortaya çıkardı.
Mersin'de Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik Hizmet mensuplarına yönelik cadı avında, tüm gözaltılarda olduğu gibi Bylock kullanıcısı oldukları ileri sürülen ancak daha sonra kullanmadıkları duruşmada ortaya çıkan iki kişi 117 gün sonra tahliye edildi. 

Karar gazetesinden Kenan Butakın'ın haberine göre, Salı günü görülen duruşmada, Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden (MESKİ) sayaç kontrol memuru olarak çalışırken 2009 yılında emekli olan C.T. ve Mersin Yenişehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde 2005 yılına kadar taşeron işçi olarak çalışan ve daha sonra kadrolu işçi yapılan S.Y. adlı tutuklular için ara karar verildi. Daha önce Bylock kullandıkları yönünde suçlanan ve SEGBİS sistemi ile duruşmaya bağlanan iki tutuklunun Bylock kullanıcısı olmadıklarını aktaran mahkeme başkanı, her iki tutuklunun da tahliye edildiğini açıkladı.

"Pardon filmi gibi"


Duruşmayı takip eden Avukat Orhan Oğuz Çetinkaya, “Bu kişilerin normalde belediyeyle ilgileri de yok. Ama her ikisi de dosyaya konulmuş. Duruşmada mahkeme başkanı Bylock kullanmadıklarını söyleyerek hemen tahliyelerine karar verdi. Yanlışlık olduğu söylendi. 117 gündür cezaevindeydiler. S.Y. de işçi deniliyor ama çaycı olarak çalışıyor. Haklarında farklı bir suçlama da yok. Bu yaşananlar resmen Pardon filmi gibi” dedi.

Diğer yandan Türkiye’nin dört bir yanındaki Hizmet hareketini arındırma davalarında çok sayıda şüphelinin yer almasından dolayı farklı uygulamalara da gidildi. Mersin’de 1.Sulh Ceza Hakimliği’nin M.C. adlı şüpheliye yurtdışı çıkış yasaşı getirmesinin ardından, haftada iki olan imza atma şartına gerek olmadığı kanaatine vararak adli kontrol kararını kaldırdı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ