‘Bylock belgesini biz göndermedik, demek ‘adil yargı yok’ itirafıdır’

"Adalet Bakanlığının mührü var, işte görüyorsunuz ve kim göndermiş? Adalet Bakanlığı.. mühürlü, UYAP'tan gönderilmiş. Bakanlık, Adalet Müşavirinin WhatsApp'tan Westminster hâkimine gönderdiğini söyledi. Şimdi, buna güler misin ağlar mısın"
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu Adalet Bakanlığın Westminster İngiltere Mahkemesine gönderdiği belgeyle ilgili Adalet Bakanlığı’nın açıklamasını ‘skandal’ olarak niteledi.


TBMM Genel Kurulunda konuşan Gergerlioğlu, “Ya Westminster İngiltere mahkemesine gönderilen belge yok ya da Türkiye’de adil yargılanma yok!” ifadesini kullandı.

Gergerlioğlu şunları söyledi:

‘Adalet Bakanlığı “Evet, Londra Adalet Müşaviri Westminster mahkemesine gönderdi ancak bizim irademiz dışında gönderildi.” dedi. Çok ilginçti bu çünkü yazının aslı burada… Adalet Bakanlığının mührü var, işte görüyorsunuz ve kim göndermiş? Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü göndermiş ve mühürlü, UYAP’tan gönderilmiş.Adalet Bakanlığı daha garip bir açıklama yaparak kendi üzerinden bunu attı ve bu açıklamayı Londra Adalet Müşavirinin WhatsApp’tan Westminster hâkimine gönderdiğini söyledi. Şimdi, buna güler misin ağlar mısın.. Bu denli önemli bir davada, Türkiye’nin adil yargı içinde bulunduğuna dair belgeyi Adalet Müşaviri WhatsApp’tan güya Westminster hâkimine göndermiş. Buna kargalar bile güler. Bunun doğru olmadığı apaçık ortada.

Adalet Bakanlığı “Hayır, bu belge sahtedir.” iddialarında bulunuyor veyahut da “Müşavirimiz göndermiş, geri alıyoruz…” Yani çok acayip bir şekilde, Adalet Bakanlığı Türkiye’de adil yargılama olmadığını iddia ediyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ