Bu mezarda yatan asker neden sessiz sedasız defnedildi?

Tıpkı 90'lardaki gibi şehitler gizleniyor mu?
Şırnak’ta 9 Ekim’de çıkan bir çatışmada yaşamını yitirdiği yapılan iki ayrı törenle anlaşılan Uzman Çavuş Mehmet Can sessiz sedasız toprağa verildi. Can’ın şehit ilan edilmemesi ve adının hiçbir şekilde kayıtlarda yer almaması ve ulusal basına yansımaması “Asker kayıpları gizleniyor mu” sorusunu yeniden tartışmaya açtı. 

Şırnak’ın Besta bölgesinde 9 Ekim’de çıkan bir çatışmada üç askerin yaşamını yitirdiği ve bunlardan Tokat Artova ilçesi Çıkrık köyü nüfusuna kayıtlı Uzman Çavuş Mehmet Can’ın sessiz sedasız İstanbul Arnavutköy’de toprağa verildiği ortaya çıktı. Diğer iki askere ilişkin bilgi edinilmezken, söz konusu çatışma ve yaşamını yitirenlerle ilgili ulusal basında tek bir haber çıkmadı.

Şehit ilan edilmeyen ve devlet erkanı tarafından açıkça sahiplenmeyen cenazelerle ilgili sır perdesini aralanıyor. 

 
3 UZMAN ÇAVUŞ
 
Olay ilk olarak Fırat Haber Ajansı'nda (ANF) yerel kaynaklara dayandırılarak verdiği bir haberle duyuruldu. 11 Ekim’de servis edilen haberde, “Şırnak merkezde bulunan 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda 3 gün önce, 3 uzman çavuş için cenaze töreni düzenlendiği kaydedildi. İsmi öğrenilemeyen askerlerin, Besta bölgesinde PKK'lılar ile girilen çatışmada öldükleri belirtildi. Akşam saatlerinde sessiz bir şekilde yapıldığı belirtilen cenaze törenine, devlet yetkililerinin yanı sıra, AKP’li yöneticiler, korucular ve bazı köy muhtarlarının katıldığı öğrenildi. Konu hakkında şu ana kadar resmi kurumlardan herhangi bir açıklama yapılmaması dikkat çekti” denildi.  
 
BELEDİYE BAŞKANI TÖRENE KATILDI 
 
Söz konusu çatışma ve yaşamını yitiren askerlere ilişkin Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Tokat ve İstanbul valiliklerinden herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi ulusal basında da tek bir satır yazılmadı. Çatışmada yaşamını yitirdiği sonradan öğrenilen Uzman Çavuş Mehmet Can için Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ile İstanbul Arnavutköy ilçesinde ayrı ayrı tören düzenlendi. Cenazenin toprağa verilmesine ilişkin tek açıklama Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı’nın resmi twitter ve facebook hesabında paylaştığı “Şırnak’ta vatani görevini yaparken vefat eden, Mehmet Can kardeşimizi Taşoluk Yeşil Camiden edebi aleme uğurladık. Allah rahmet eylesin” ifade ve fotoğraflar oldu. 
 
BALTACI: VEFAT ETTİ

 
Cenaze törenine katılan Belediye Başkanı Baltacı, sosyal medya hesaplarında yaptığı açıklamada Can’a “Şehit” demek yerine yoruma açık bir tercihle “Vefat etti” diye not düştü. Baltacı’nın kendi facebook sayfasında (https://www.facebook.com/ahmethasimibaltaci/ ) yaptığı paylaşıma, Ömer Halis Ertuğrul Yagız isimli takipçisinin şu yorumda bulunması dikkat çekiyor: “Ömer Halis Ertuğrul Yagız Neden bizim şehidimizin cenazesi bu kadar az neden kimse yok başkanım kimsenin haberi yokmu şehit cenazesi olduğundan neden bi bilgi paylasilmadimi yakışmadı bizlere çok yazık çok.”
 
SERVİS EDİLEN HABER ERİŞİME KAPATILDI
 
Cenazenin Arnavutköy’de toprağa verildiği Belediye Başkanı Baltacı’nın dışında iki yerel haber sitesinden de duyuruldu. Sitelerden biri olan www.arnavutkoyden.com haberi şu adresten (http://www.arnavutkoyden.com/arnavutkoylu-uzm-cavus-mehmet-can-sirnakta-sehit-dustu/ ) servis etti:

“Şırnak’ta vatani görevini yapan Tokat doğumlu Mehmet Can teröristlerle girilen çatışma sonucu şehit düştü. Arnavutköy Karlıbayır mahallesinde ikamet eden şehidin naşı, çarşamba günü (11 Ekim 2017) öğle namazına müteakip Taşoluk Yeşil Camii’nden kaldırıldı. Çok sayıda vatandaş şehidi son yolculuğuna uğurlamak için hazır bulundu.”  
 
Yine Arnavutköy’de haber geçen http://www.arnavutkoyhaberleri.com internet sitesi, “Arnavutköylü Asker Mehmet Can Şırnak’ta Şehit Düştü” başlığıyla (http://www.arnavutkoyhaberleri.com/arnavutkoylu-asker-mehmet-can-sirnakta-sehit-dustu2.html) servis ettiği haberi saatler sonra erişime kapandı. 

Şehit haberlerini düzenli olarak duyuran Anadolu Ajansı (AA) ise bu konuda tek bir haber geçmedi. 
 
VALİLİK ‘ŞEHİT LİSTESİ’NDE ADI YOK
 
Can’ın ölümüne ilişkin asker ve siyasi kaynaklardan hiçbir açıklama yapılmazken, düzenli olarak şehit isimlerini kaydeden Tokat Valiliği de internetteki listesinde bu isme yer vermedi. Tokat Valiliği gibi İstanbul valiliği de cenazeyi sahiplenmedi. Çatışmalarda yaşamını yitiren askerlerin toprağa verilmesinde büyük bir duyarlılık gösteren yöre dernekleri de Can’ın ölümüne kayıtsız kaldı. 
 
ŞEHİTLİĞE DEĞİL HARAÇÇI MEZARLIĞINA DEFNEDİLDİ 
 
İki ilde iki ayrı törenden sonra toprağa verilen Uzman Çavuş Mehmet Can’ın ölümü bir sır gibi saklanmasına rağmen cenaze Arnavutköy Haraççı Mezarlığı'nda 11 Ekim’de toprağa verildi. Çok sayıda kişinin katıldığı cenaze törenini Türkiye duymadı, işitmedi, görmedi. 
 
‘İNTİHAR ETTİ’
 
Aile çevresinden edinilen bilgiye göre, yetkililer “Oğlunuz intihar etti” diye aileye bilgi verdi. Ancak Can’ın intihar sonucu yaşamını yitirdiğine dair de kamuoyuna herhangi bir açıklama yapılmadı. Ailenin şüpheli ölüme ilişkin suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığı öğrenildi.
 
DİĞER İKİ ASKER NEREDE?
 
Sözleşmeli askerlerin ölüm halinin aile dışında kamuya açıklanamayacağı ve duyurulmayacağı yönünde tartışmalar her dönem gündemde yerini korudu. Milli Savunma Bakanlığı ve yetkililer iddiaları sürekli reddetse de “Kayıplar gizleniyor mu?” sorusu Can’ın ve adı açıklanmayan diğer iki askerin ölümüyle yeniden gündeme geldi. Diğer iki uzman çavuşla ilgili ise definlerinin nasıl yapıldığına ilişkin hiçbir bilgi yok. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ