‘Bu Erdoğan’ın son seçimiydi, bir daha aday olamaz ama…’

Erdoğan'ın bir kez daha aday olamayacağını söyleyen CHP'nin anayasa profesörü milletvekili İbrahim Kaboğlu, “Yeniden aday olması, görev süresinin son bir yılında parlamentoyu feshetmesi durumunda mümkün” dedi.

KHK ile üniversiteden atılan anayasa profesörü ve CHP İstanbul milletvekili İbrahim Kaboğlu, Tayyip Erdoğan’ın ikinci kez Cumhurbaşkanlığı koltuğa oturduğunu söylerken “Artık yeniden aday olamaz” dedi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı toplantıda Kaboğlu, kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) getirilen düzenlemelerin yasa ve yetki aşımları karşısında Meclis’in denetim yetkisi kalmadığı için tek itiraz yolunun Anayasa Mahkemesi’ne başvurmak olduğunu söyledi.


Kaboğlu, milletvekillerinin “Erdoğan’ın kendisini birinci başkan olarak ilan ederek bir dönem daha aday olmasının anayasal zemini olup olmadığı” sorusuna, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu son seçimiydi, artık yeniden aday olamaz. Zaten ikinci döneminde. Beş yıl sonra yeniden adaylığını koyması, görev süresinin son bir yılında parlamentoyu feshetmesi durumunda mümkündür” yanıtını verdi.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ