Booking.com Türkiye'ye geri mi dönüyor?

TÜRSAB bir hafta içinde 500 bin liralık teminat mektubu getirirse...
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle Türkiye’deki kullanıcıların erişimine engellenen rezervasyon portalı ‘Booking.com’ ve TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) arasında görülen davada, TÜRSAB’ın bir hafta içinde 500 bin liralık teminat mektubu getirmesini istedi.

Söz konusu sürede teminat mektubu getirilmemesi halinde, ‘Booking.com’ için verilen tedbir kararı kalkabilir.
 
TÜRSAB, ‘Booking.com’a, seyahat acentelerine karşı haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle dava açmıştı. Mahkeme, sitenin Türkiye’ye yönelik faaliyetlerinin tedbiren durdurulmasına karar vermişti. Booking.com kararı temyize götüreceğini açıklamıştı.

Booking.com “Tüm faaliyetlerimiz Türkiye’nin yasalarına uygun yürütülmektedir” açıklamasını yaparken, Türkiye’nin birçok noktasında otelciler TÜRSAB’a tepki göstermişti.


Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), mahkemenin aldığı ihtiyati tedbir kararının iptali için mahkemeye başvurmuş ancak reddedilmişti. Son ret kararı da ‘Booking.com’un itirazına gelmişti.
Tedbir kararı, istinaf mahkemesine taşınmıştı.

Bir haftalık kesin süre


Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre, bugün açıklanan ara kararda, ticaret mahkemesinin tedbir kararı verirken teminat aramamasına ilişkin “…Tedbir kararı verirken teminat aramaması yerinde görülmemiştir. Hükmün bu nedenle kaldırılmasına ve tedbir kararı nedeniyle davalı ve müdahillerin olası zararlarının teminatı olmak üzere takdiren 500.000 TL nakdi veya süresiz kesin banka teminat mektubu karşılığı tedbir kararının uygulanmasına oy çokluğu ile kesin olmak üzere dosya üzerinde yapılan inceleme neticesinde karar vermek gerekmiştir” denildi.
Kararda, 500 bin liralık teminat mektubu için bir haftalık kesin süre verildi.

‘Çelişki var’

Heyet Başkanı Aliye Kaya, karşı oy yazısında özetle şunları kaydetti: “Tüm dünyanın ulaşabildiği bir çevrimiçi konaklama rezervasyon hizmeti sunan internet sitesi; istinafa konu ara kararıyla sadece Türkiye otellerinin yurt içi ve yurt dışı rezervasyonu erişime engellenmiş. Türk otellerine internet sitelerinden Türkiye içinden ulaşılabilmesi fiilen kolaylıkla mümkün ise de aynı şeyi yurt dışı tüketiciler için  söylemek mümkün değil. Zira aşılamayan dil sorunu Rekabet Kurulu kararına da geçmiş. Ancak Türkiye’deki bir internet kullanıcısı, örneğin Antalya’daki bir otele bu platformdan ulaşamaz iken, Yunanistan’daki bir otel için bir engelleme bulunmamakta. Davacı üyeleri acenteler sadece yurt içinde faaliyet göstermediği, yurt dışına da seyahat hizmeti sattıkları ve tedbir kararının sonuçları gözetildiğinde yurt dışı otellere rezervasyon yapılabilmesine bir engelleme olmaması da ayrı bir çelişki olmuştur. Sonuç itibariyle Türkiye otellerine yabancı tüketicinin erişimini engelleyen bu ara karar nedeniyle sektörün diğer tarafları olan tüketicilerin ve konaklama tesislerinin  menfaatinin dikkate alınmadığı; tümüyle kaldırılması gerektiği kanaatına vardığımdan, ihtiyati tedbirin yasal koşulları taşıdığı, teminat alınmaması dışında kanuna aykırılık olmadığı yolunda ki sayın çoğunluğun görüşüne iştirak etmem mümkün olmamıştır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ