Boğmaya çalışmıştı: Çocuğa ceza verildi, gardiyan hala görevde

Diyarbakır Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde gardiyan tarafından darp edilerek, boğulmaya çalışılan çocuğa disiplin cezası verildi. Gardiyan ise hala görevine devam ediyor.
Diyarbakır Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan beş çocuğun “1 Kasım Dünya Kobani Günü” dolayısıyla yapmak istedikleri kutlama sırasında darp edildikleri ve çocuklardan F.T.’nin bir gardiyan tarafından boğulmaya çalışıldığı ortaya çıkmıştı.

Cezaevi Müdürü de yaşananları doğrulamış, “olayın kurumsal algılanmaması gerektiğini” savunmuştu. Olayın basına yansımasının ardından Adalet Bakanlığı inceleme başlatılırken, cezaevine müfettişlerin gönderildiği açıklanmıştı.

GARDİYAN GÖREVE DEVAM EDİYOR, ÇOCUĞA CEZA VERİLDİ 


İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi de avukatları aracılığıyla çocuklarla görüşmüş ve suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak buna rağmen söz konusu gardiyan hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Gardiyanın görevine devam ettiği de öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre, gardiyanın boğmaya çalıştığı çocuğa ise bir hafta görüşe çıkmama cezası verildi.

3 ÇOCUK FARKLI BLOKLARA GÖNDERİLDİ 

Darp edilen çocuklardan R.Y.’nin ablası Yekbun Y., cezaevinde kardeşi ile yaptığı görüşmenin ardından ajansa açıklamalarda bulundu.

Kardeşinin olayı duyurduğu için tek başına olayın yaşandığı blokta tuttulduğunu aktardığını belirten Yekbun Y., çocuklardan Y.T.Ö., B.N. ve gardiyanın boğmaya çalıştığı F.T.’nin ise başka bir bloğa gönderildiklerini söyledi. Yekbun Y., kardeşinin anlatımlarını şöyle aktardı:

“Bir çocuk yaşı büyüdüğü gerekçesi ile yetişkinlerin olduğu Diyarbakır 1 No’lu Kapalı Cezaevi’ne gönderilmiş. Kardeşim bulunduğu blokta tek başına bırakılmış. Diğer 3 çocuk ise başka bir bloğa verilirken, F.T.’ye de bir hafta görüşe çıkmama cezası verilmiş.

CEZAEVİ YÖNETİMİ: OLAYI NEDEN DIŞARI YANSITTINIZ

“Cezaevi idaresi çocuklara ‘olayı neden dışarıya yansıttınız. Bu işi çok büyüttünüz. Fazla dallandırıp budaklandırdınız’ diye tepki göstermiş. Ardından da F.T.’ye disiplin cezası verilmiş ve çocuklar başka bloklara gönderilmiş. Kardeşim olayı dışarıya yansıttığı için tek başına bir blokta tutuluyor diye düşünüyorum.”

CEZAEVİ MÜDÜRÜ: TELEFONLA SİZE BİLGİ VEREMEM 

Ajansın, konuya dair görüşmek üzere aradığı Cezaevi Müdürü Ferda Keskin ise yaşanan olayın ardından F.T.’ye disiplin cezası verildiği ve gardiyan hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı yönündeki sorulara şu yanıtı verdi:

“Bakın telefonla aramayın dedim. Elinizde bir iddia varsa savcılığa dilekçe ile başvurursunuz size gereken cevap verilir. Bakın bu şekilde telefon ile size bilgi veremem. Telefonla aramayın, resmi bir kurum burası, resmi yollarla başvurun. Telefonla aramayın.”


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ