Bloomberg: Brunson bırakılana kadar görüşecek bir şey yok

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’ın, Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’la yaptığı görüşmede Türkiye’ye rahip Andrew Craig Brunson serbest bırakılana kadar herhangi bir konuda uzlaşmayı konuşmayacakları mesajını ilettiği öne sürüldü.
ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlara başlamasına neden olan Brunson’ın İzmir’deki ev hapsi konusu, 9 Ağustos’ta Ankara’dan Washington’a giden dokuz kişilik heyetin görüşmelerinde de ele alınmış ancak sorun çözülmek bir yana daha da artmıştı. O günden bu yana konuyla ilgili başka bir temas kurulmamıştı.

Bolton ile Kılıç arasında Beyaz Saray’da yapılan  görüşmeyi yazılı bir açıklamayla duyuran Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders,“Bolton ile Kılıç, Türkiye’de tutukluluğu devam eden Papaz Andrew Brunson’ı ve Türk-Amerikan ilişkilerinin son durumunu ele aldılar” demekle yetindi.

‘Brunson karşılığında tüm teklifleri reddetti’


Bloomberg’in News’in Beyaz Saray muhabiri Jennifer Jacobs görüşmeyle ilgili edindiği bilgiyi yazdı. Türkiye’den (taleplerinden) bıkan ABD Başkanı Donald Trump’ın Brunson karşılığında herhangi bir teklifi reddettiğini aktaran Jacobs, görüşmede herhangi bir ilerlemenin kaydedilemediğini aktardı. Diplomasinin devam ettiğini belirten Jacob, ancak  Bolton’ın büyükelçiye Brunson bırakılana kadar ABD’nun  görüşecek bir konusu olmadığı mesajını ilettiğini aktardı.
 

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ