Bitcoin 2017’den beri en düşük seviyesini gördü

Bitcoin, satış dalgasının sürmesiyle 2017’den beri en düşük seviyesini gördü.


Kripto paralar, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin’e yönelik exchange traded fonlarının (ETF) bu yıl sona ermeden ortaya çıkacağına ilişkin umutları söndürmesi sonrasında Cuma günkü işlemlerde kayıplarını artırdı.

BİTCOİN’İN KAYBI YÜZDE 8’İ AŞTI


Piyasa değeri en yüksek kripto para Bitcoin’un kayıpları haftanın son işlem gününde yüzde 8’i aştı. Dijital paranın değeri, Bloomberg tarafından derlenen verilere göre Eylül 2017’den beri ilk kez 3,400 doların altına geriledi.

Bloomberg Galaxy Crypto Endeksi, Ether, Litecoin ve XRP gibi rakip dijital paraların da sert düşmesiyle yüzde 8.4 geriledi.

SEC’in açıklamasına göre kurum 27 Şubat’a kadar finansal teknoloji şirketi SolidX Partners Inc. ve varlık yöneticisi Van Eck Associates Corp.’un teklif ettiği ETF’lerin onaylanıp onaylanmamasına ilişkin bir karar verecek.

PİYASADAKİ ALGI KÖTÜ

Aralık’ta beklenen kararın Şubat ayına sarkması, 2018’de sert darbe alan kripto para piyasasını olumsuz etkiledi.

Kripto para araştırma şirketi CoinFi’nin eş kurucu ve CEO’su Timothy Tam, “Piyasadaki algı gerçekten kötü. Herhangi bir negatif haberin üstel bir etkisi oluyor.” dedi.

Bitcoin, dün öğle saatlerinde (7 Aralık) yüzde 5,71 düşüşle, 3,392.47 dolardan işlem gördü. Ethereum yüzde 11,25 ekside 84 bin 447 dolardan alıcı buldu. Litecoin, yüzde 9,39 ekside 25 bin 295 dolar oldu. XRP (Ripple) yüzde 7,10 ekside 0,2983 dolara geriledi.

UZMANDAN ÇARPICI TAHMİN

Dünyanın ilk Bitcoin borsalarından biri olan Hong Kong merkezli BTCC’nin kurucu ortağı Bobby Lee, tarihin kendini tekrar etmesi halinde Bitcoin’in gelecek ay yaklaşık 2 bin 500 dolara düşeceğini söyledi.

Lee, daha sonra lider kripto paranın 2021 yılının sonuna kadar ise 333 bin dolara ulaşacağını öngörüyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ