Beyaz Tülbentli Anneler beraat etti

Cezaevinde açlık grevi yapan çocuklarına destek vermek amacıyla yaptıkları eylemler nedeniyle haklarında soruşturma açılan Beyaz Tülbentli Anneler, tüm suçlamalardan beraat etti.

Cezaevinde açlık grevi yapan çocuklarının durumuna dikkat çekmek ve taleplerinin karşılanması için Gebze Kadın Kapalı Cezaevi önünde nöbet tutan Beyaz Tülbentli Anneler hakkında, “örgüt üyeliği”, “örgüt adına suç işlemek” ve “2911 sayılı gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” iddiasıyla açılan davanın duruşması, Kocaeli 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

"ÇOCUKLARIMIZ İÇİN YAPTIK"


Duruşmaya anneler Cemile Çiftçi, Türkiye Bozkurt, Fehime Ekmez ve Yeter Seyhan katılırken, avukatları da hazır bulundu. Söz alan anneler, kendilerine yöneltilen suçlamaları reddetti. Yaptıkları eylemin hak olduğunu, herhangi bir örgütün talimatıyla hareket etmediklerini belirten anneler, sadece çocuklarını yaşatmak için oturma eylemi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Avukatlar da eylemin suç olmadığını belirterek, müvekkilleri hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. Mahkeme kararında, annelere yöneltilen suçlamaların iddia dışında herhangi bir somut dayanak oluşturmadığı belirtilerek, tüm anneler hakkında beraat kararı verildi.

SAVCIDAN 159 KEZ  ‘SÖZDE ANNELER…’

Açlık eylemi yapan anneler hakkında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 27 kişi hakkında yazdığı iddianamede 159 kez ‘sözde’ ifadesi kullanılmıştı. Eylem yapan annelerden ‘sözde anne’ diye söz eden savcı, sözde barış anneleri, sözde anneler, sözde marş, sözde tecrit, sözde bayrak, sözde flama, sözde genelge, sözde barış meclisi, sözde ihlal gibi birçok ‘sözde’li terimi iddianamesine koymuştu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ