“Beş PKK’lıyı tek başına öldüren kahraman polis olayı yalandı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat ödüllendirdiği “beş PKK’lıyı tek başına öldüren Emniyet amiri” olayının kurgu olduğu ortaya çıktı.Şırnak Silopi ve Cizre’de görev yapmış Özel Harekat Polisi Ali Coşkun’la (İsmi güvenlik nedeniyle değiştirilmiştir) söyleşimizin ikinci gününde, terör rant ilişkisi üzerine konuşmaya devam ediyoruz.


2. BÖLÜM: TERÖR RANT İLİŞKİSİ

CEVHERİ GÜVEN-BOLD/ÖZEL

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 171’inci yıl dönümü dolayısıyla 7 Nisan 2016 günü bir tören düzenlendi.

Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan Şırnak Terörle Mücadele Şube Müdürü Hacı Murat Dinçer’e özel bir ödül verdi. Dinçer’in tek başına 5 teröristi öldürdüğü şeklinde medyada çıkan haberler üzerine verilen bir ödüldü bu.

Ancak Şırnak’ta görev yapmış polislere göre, Dinçer’in tek başına 5 PKK’lıyı öldürdüğü hikayesi kurmacadan ibaretti. Olay onlarca polisin önünde gerçekleşmişti, ancak 2015-2016 döneminin çatışmalı ruhu itibarıyla iktidar partisine medyaya servis edeceği kahramanlar gerekiyordu.

Özel Harekât polisleri, Saray’daki madalya töreninden sonra tepkilerini ve olayın düzmece olduğuna ilişkin bildiklerini sosyal medya platformlarından paylaşmaya başladı.

Özel Harekât polisi Ali Coşkun ise, olaya detaylarıyla hâkim isimlerden biri. 5 PKK’lının öldürüldüğü günü başlangıcından itibaren anlatıyor:

“5 Şubat 2016 Cuma günü PKK Şırnak merkezde birkaç noktada Emniyet’e saldırmak için hazırlık yapmış. Ana hedef Emniyet’in mescidiydi. Saldırı mescid boşken gerçekleşti. Özel Harekât, kobra ve diğer polisler karşılık verip 5 PKK’lıyı ölü bir kaçını da yaralı ele geçirdi.

Yaralı ele geçirilenlerin ifadelerine göre, Cuma günü mescidin polisle dolu olduğu saatte saldırı yapılacakmış. Ezan okununca saldırıya geçmek üzere planlama yapılmış. Tabii Cuma günü ezandan önce selâ okunuyor. Selâ okununca bunlar ezan zannedip saldırıyorlar. Selâ saatinde camide kimse olmaz.
Polislerin hepsinin mescitte olmasını bekliyorlar ama mescit boş. Bu sefer dışarıdaki polisler karşılık veriyor ve orada 5 terörist öldürüldü. Sonra TEM Şube Müdürü Hacı Murat Dinçer, olay yerine geliyor. Bizim arkadaşların ölü ele geçirdiği PKK’lılara sıkıyor, kendi vurmuş gibi lanse etti. Olay önce medyaya yansıdı sonra büyüdü Cumhurbaşkanı’ndan madalya almaya kadar vardı. Bunu Şırnak’ta çalışan tüm personel bilir. Çevik, TEM, Özel Harekat herkes bilir.”

YALANI FARKEDİLİNCE ADAY YAPILMADI AMA ÖDÜL GERİ ALINMADI

Olayın medyada büyük kahramanlık hikayesi şeklinde yeralmasından sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Hacı Murat Dinçer’e “kahramanlığından” dolayı ödül verildi.

Ödül sonrası Dinçer medyada “PKK’lıların saldırısını duyunca dışarı çıktım müdahale ettim. 5 PKK’lıyı öldürdüm. Devletimiz bizi bunun için yetiştirdi, bugün olsa gözümü kırpmadan yine yaparım” diye demeç verdi.

Kahramanlık hikayesi bu boyuta çıkınca Dinçer’e meslektaşlarından tepki yükseldi. Sosyal medyada olayın bazı yankılanmaları oldu.

Cumhurbaşkanı’ndan ödüllü Hacı Murat Dinçer, 24 Haziran seçimleri için emeklilik dilekçesi vererek AKP’den İstanbul milletvekili aday adayı oldu.

Ancak Savcılığın Şırnak’da 5 PKK’lının öldürüldüğü olayla ilgili raporunda yazılanlar Dinçer’in kahramanlık hikayesinden oldukça farklıydı. Bunun üzerine Dinçer’in AKP’den adalık hayali gerçekleşmedi. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği ödül de geri alınmadı.

TANKLAR ŞEHİRLERE GİRERKEN ELLERİNİ OVUŞTURANLAR VARDI

Özel Harekatçı Ali Coşkun, bölgede kahkamanlık hikayeleri üzerinden bazı kişilerin kişisel rant peşinde olduğunu ancak pek çok farklı kesim için çatışmaların şiddetlenmesinin ranta dönüştürüldüğünü söylüyor.

İlçelerde kaymakamları Özel Harekatçıların koruduğunu vurgulayan Coşkun, Silopi Kaymakamı’nı koruduğu sırada şahit olduğu rant ve şantaj ağını örneklerle anlatıyor:

“Silopi’de Barak Beton diye önemli bir firma vardı. Derebaşı Köyü’nde PKK mahkeme kurmuştu. Barak Beton’un sahibi de mahkemede heyetin parçası olarak katılmış ve o an çekilmiş fotoğrafı vardı. Bu fotoğrafı TEM Şube ele geçirmişti. Firmanın sahibini ifadeye Emniyet’e çağırdılar. Firma sahibi bu fotoğarafın sümen altı edilmesi için Ak Parti Silopi İlçe başkanı Fatih Bilen’i aracı yaptı. Emniyet Müdürü’nün eşine bir Megane araba alındı fotoğraf sümen altı edildi.

Başka bir sefer, Silopi’de bir yerde 7 katlı bina yapıldı. Silopi’de o bölgede 5 katlı binaya izin vardı. Kaymakam binayı yıkın dedi. Araya AK Parti ilçe başkanı girdi. AK Parti ilçe başkanının çaycısına 30 bin tlye bir ev verdiler. Biri dolaylı yoldan kaymakama, biri de Silopi AK Parti ilçe başkanına geldi dairelerin. Bunları gözümle gördüm. Terör orada bir ranta dönüştü. Şehir, ilçeler yerle bir oldu. Yapım ihaleleri kime verildi. Oraların tabi ki yıkılmasını isteyenler oldu. Tank girince ellerini ovuşturup operasyonların bitmesini bekleyenler oldu.”

YÖNETİCİLER TERÖRÜN BİTMESİNİ NEDEN İSTESİN

Özel Harekatçı Ali Coşkun’a göre devletin farklı seviyelerinde Güneydoğu’da oluşan ranttan faydalananlar var ve bu yüzden mevcut düzenin sürmesini istiyorlar. Verdiği örnek ise kayyum atamaları:

“Silopi Kaymakamı kaymakamlıktan maaş alıyor, Belediye’ye kayyum atandı onun maaşını alıyor, ileride Görümlü diye bir belde var oraya da başkan atandı. Üç yerden maaş alıyor. Tayini çıktı gitmedi. Gider mi? Adam zırhlı araca biniyor. Önünden kobra, arkasından land gidiyor, başka koruma ekibi de var. Kaymakam devlet orada gider mi? Korumalar tatile giderken, oradaki işadamları deposu full dolu Passat tahsis ediyordu.”

YARIN
Başkomiser Umut Tuncay, apoletlerini söküp neden Vali’nin kapısına fırlattı?
Cesedi 7 gün sokakta kalan Taybet İnan olayına ilişkin şahitlikleri.
PKK’nın eline silah verdiği 15 yaşında çocuklar.
Siparişle duvarlara yazdıran “Reis’e selam” yazıları.


Kaynak: BOLD
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ