Berkin'i vuran polis tespit edildi ancak tutuklanmadı

Berkin Elvan davası dosyasına giren olay anı görüntülerine ait bilirkişi raporuna göre; Berkin'in ölümüne neden olan polis, sanık Fatih Dalgalı...
Avukatlar, polis Dalgalı’nın tutuklanmasını talep etti. Mahkeme heyeti, Dalgalı’nın tutuklanması talebini reddetti.

Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın dava dosyasına, olay anıyla ilgili görüntülere ait bilirkişi raporu girdi. 23 sayfalık bilirkişi raporunda, “Dosya kapsamı üzerinde yapılan incelemeler neticesinde ve olay görüntülerinden anlaşıldığı üzere maktulün 2. zet polisi (Sanık F.D) tarafından 13.47.17 zamanında yapılan atış neticesinde yaralandığı kuvvetle muhtemel olarak değerlendirilmiştir”denildi.

DALGALI’NIN TUTUKLANMASI TALEBİ REDDEDİLDİ 


Avukatlar, polis Fatih Dalgalı’nın tutuklanmasını talep etti. Mahkeme heyeti, sanığın duruşmaları takip ediyor olması, yaptığı görev itibarıyla kaçma şüphesinin bulunmaması nedeniyle Dalgalı’nın tutuklanması talebinin reddine karar verdi. Duruşma tanıkların dinlenmesi için 27 Şubat’a ertelendi.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, “Olası kasıtla öldürmek” suçundan müebbet hapsi istenen sanık polis SEGBİS aracılığıyla katıldı. Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da avukatlarıyla birlikte duruşmada hazır bulundu. Duruşmada, olay günü görev yapan polisler tanık olarak dinlendi.

Tanık Serdar D., sanığı tanımadığını, özel TİM’de olduğunu, olay günü gelen farklı anonslar üzerine farklı farklı yerlere gittiğini belirterek, “Olay günü Okmeydanı’na gitmedim” dedi. Olay yeri görüntülerini duruşma salonunda izleyen tanık Serdar D., olay yerine gitmediğini, polisleri de tanımadığını sözlerine ekledi. Tanık Mahir P. ise olay tarihinde Zeytinburnu’nda görev yaptığını, Okmeydanı’nda görev yapmadığını anlatarak, “Gerekirse telefon kayıtlarına da bakılmasında bir sakınca görmüyorum”ifadelerini kullandı.

‘DELİL KARARTMA İHTİMALİ VAR, TUTUKLANMALI’

Elvan ailesinin avukatı Can Atalay, dosyanın eksiğinin kalmadığını kaydederek, “Olay yerinde keşif yapılmalıdır. Sanığın suç işlediği açıktır. Sanığın delil karartma ihtimali vardır. Sanığın tutuklanmasını talep ediyorum”dedi. Söz alan Elvan ailesinin diğer bir avukatı da sanığın başından beri yalan söylediğini, Berkin’i hedef gözeterek vurduğunu ve tutuklanması gerektiğini belirtti.

BİLİRKİŞİ RAPORU MAHKEMEYE SUNULDU

10 Ocak 2019 tarihli 23 sayfalık bilirkişi raporu da mahkemeye ulaştı. Bir öğretim görevlisi, bir adli bilişim uzmanı ve bilgisayar mühendisi tarafından hazırlanan raporun sonuç kısmında, iyileştirilmiş görüntüler üzerinde yapılan incelemede, Berkin Elvan’ı mevcut video kaydı görüntüleri üzerinden teşhis etmenin teknik olarak mümkün olmadığı belirtildi.

BİLİRKİŞİ RAPORU: ATIŞ HAVAYA YAPILMADI, YERDEN SEKMEDİ

Raporda, “Ancak dosya kapsamı üzerinde yapılan incelemeler neticesinde ve olay görüntülerinden anlaşıldığı üzere maktulün 2. zet polisi (Sanık F.D) tarafından 13.47.17 zamanında yapılan atış neticesinde yaralandığı kuvvetle muhtemel olarak değerlendirilmiştir” denildi. Yapılan incelemede, atışın havaya doğru yapılmadığı ve söz konusu atışın yerden sekmediğinin değerlendirildiği vurgulanan raporda, atış mesafesinin de yaklaşık 65 metre olduğunun değerlendirildiği ifade edildi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ