Başkanlık için HAYIR oyu artıyor!

Sonar Araştırma şirketinin araştırmasına göre, partili cumhurbaşkanlığı sistemini merkeze alan anayasa değişikliğinin oylanacağı referandumda, ‘Hayır’ diyeceklerin oranı son iki haftada arttı.
Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı, son verileri Aydınlık yazarı İsmet Özçelik’le paylaştı.

Üç yıl önceki anketlerde ‘başkanlık sistemi’ne ‘Hayır’ diyenlerin oranının yaklaşık yüzde 70 olduğunu söyleyen Bayrakçı, darbe girişiminin ardından ‘Evet’ ve ‘Hayır’ diyenlerin oranının başabaş haline geldiğini aktardı.

Bayrakçı şöyle devam etti: “Arkasından başkanlığa ‘Evet’ diyenler öne bile geçti. Son bir iki haftada ‘Hayır’ oylarında tekrar yükselme başladı. Bunda anayasa değişikliği Meclis’te görüşülürken yapılan tartışmalar ve televizyonlarda yayınlanan anayasa oturumlarının etkili olduğunu düşünüyorum. MHP tabanında tereddüt vardı. ‘Genel başkan bir tavır aldı, onu ortada bırakmamak lazım’ havası esiyordu. Ancak MHP’deki Atilla Kaya, Yusuf Halaçoğlu, Sinan Oğan gibi isimlerle Meral Akşener, Ümit Özdağ gibi milliyetçilerin ‘Hayır’ tavrı alması durumu değiştirdi. Ülkü Ocakları başkanlarının ‘Hayır’ açıklaması da etkiledi. MHP’li seçmenin kafasındaki tereddütler dağıldı. MHP seçmeni ezici bir çoğunlukla ‘Hayır’cı oldu.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ