BAE’den İstanbul’a gelen özel Türk jeti İran’da düştü

11 kişi hayatını kaybetti...
İran Devlet Televizyonu, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Sharjah kentinden İstanbul’a gelen özel Türk jetinin düştüğünü duyurdu.

Reuters, İran’ın güneybatısında düşen jette bulunan 11 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı. Atatürk Havalimanı’na gelmek üzere yola çıkan Başaran Yatırım Holding’e ait Challenger 604 tipi jette sekiz yolcu ve üç mürettebat bulunuyordu.

Uçağın radarda son görüntüsü Türkiye saatiyle 17.40’ta alındı.


Görgü tanıklarına göre, uçak alev aldıktan sonra dağa çarparak düştü.

DHA’nın iddiasına göre, jette Başaran Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Başaran’ın kızı Mine Başaran ve yedi kız arkadaşı bulunuyordu. Mine Başaran’ın gelecek ay düğünü olduğu öğrenildi.

İran Hava Trafik Kontrol Merkezi ile temasa geçen pilotların, 36 bin feet yani yaklaşık 12 bin metrede uçtukları, 37 bin bin feet yani 12 bin 300 metreye yükselmek için izin istedikleri öğrenildi.

Başaran’a ait iki iş jeti bulunuyor. Bu uçaklardan biri daha uzun menzilli Global Express (tescili TC-FRK), diğeri de İran’da düşen Challenger 604’di.

Çift motorlu Challenger 604, Kanadalı Bombardier şirketi tasarımı. Orta menzilli uçağın yolcu kapasitesi 12. Başaran Holding’e ait uçak 2001 modeldi. İmalat numarası ise 5494’tü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ