AYM'den AKP'ye destek gibi karar!

Erdoğan'ı eleştirdi ceza aldı, AYM haklı buldu!
Anayasa Mahkemesi, 2007 yılında, dönemin Çankırı 28. Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcısı olan Albay Engin Kabadaş’ın, AKP’li yöneticilere yönelik eleştirilerini dillendirdiği sözlerinden dolayı cezalandırılmasını haklı buldu.

AYM bireysel başvuruyu red kararını, “Yüksek rütbeli bir asker olan başvurucunun askeri tesislerde tertip edilen, askeri personel ve onların eşlerine yönelik katılımı zorunlu konferanslarda ülkenin Cumhurbaşkanı’nı, Başbakan’ını ve bazı bakanları eleştirmesinin siyasi söylem olarak kabul edilip cezalandırılmasının demokratik bir toplum düzeninde gerekli olduğu kabul edilmiştir” gerekçesine dayandırdı.

Kabadaş, komutanlık personeli ve ailelerine yönelik yaptığı, Atatürk İlke ve İnkılaplarını hatırlatan, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı eleştirdiği konuşmasının internette yayımlanması üzerine yargılandı ve cezalandırıldı. Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini iddia eden Kabadaş’ın başvurusu reddedildi.


Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, “Siyasi faaliyette bulunmak” suçundan 780 lira cezaya çarptırılan Kabadaş’la ilgili Adalet Bakanlığı’ndan gelen yazıda, “Ordu disiplininin sağlanması ve kışlaya siyasetin girmemesi için başvurucunun cezalandırılmasının demokratik bir toplumda gerekli olduğu, verilen cezanın da miktar itibarıyla ölçülü olduğu” ileri sürüldü.

Atatürk gerekçe değil

AYM, Kabadaş’ın, Atatürk ilke ve inkılaplarına ilişkin anlatımları nedeniyle cezalandırılmadığını, siyasi konulara ilişkin açıklamalarının cezalandırmaya yol açtığını ifade etti.

Kararın gerekçesi şöyle açıklandı:

“Konuşandan başkasına özgürlük tanınmayan ve dinleyicilerin zorunlu olarak düşünce aşılama ya da fikir telkinine maruz kaldığı bir durumda dile getirdiği sözleri ile başvurucu, siyaseten yansız davranma ve siyasi faaliyetlerden kaçınma yükümlülüklerine aykırı davranmıştır. Katılımın zorunlu ve katılımcıların emri altındaki askeri personel ve onların eşleri olduğu bir ortamda başvurucudan güncel siyasete ilişkin görüşlerini beyan etmek konusunda daha dikkatli olması beklenirdi. Sonuç olarak; yüksek rütbeli bir asker olan başvurucunun askeri tesislerde tertip edilen, askeri personel ve onların eşlerine yönelik katılımı zorunlu konferanslarda ülkenin Cumhurbaşkanı’nı, Başbakan’ını ve bazı bakanları eleştirmesinin siyasi söylem olarak kabul edilip cezalandırılmasının demokratik bir toplum düzeninde gerekli olduğu kabul edilmiştir.”

“Ceza da düşük…”

Kararda, ifade özgürlüğü ile Kabadaş’ın asker kimliğinden kaynaklanan ödev ve sorumlulukları arasında adil bir denge kurulduğu ileri sürülerek, “ Başvurucuya verilen ve nispeten düşük miktardaki 780 TL adli para cezasının Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliklerinden olan demokratik düzenin korunması için gerekli ve ölçülü olmadığı söylenemez” denildi.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ