Avrupa İslam Üniversitesi’ne kayyım atandı

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bulunan Avrupa İslam Üniversitesi iflas etti. Üniversitede çalışan üç öğretmen ve iki görevlinin mahkemeye başvurması üzerine Nedim Bahçekapılı’nın rektörlüğünü yaptığı üniversiteye kayyım atandı.Alınan bilgilere göre, çalışanlar bir süredir maaşları alamayınca mahkemeye başvurdu. Açılan davayı karara bağlayan haim heyeti, üniversitenin iflas ettiğine hükmetti. 2015-2018 yılları arasında çalışanların yaklaşık 100 bin Eıro tutan maaşlarının ödenmediği tespit edildi. Rotterdam  mahkemesi üniversite yönetimine ödeme yapması konusunda uyarıda bulunmasına rağmen hiçbir karşılık alamadı. Dikkat çeken diğer bir husus ise duruşmalara Avrupa İslam Üniversitesi adına hiç kimsenin katılmaması oldu.


Avrupa İslam Üniversitesi’ne atanan kayyım Marcel Windt, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, okulun önünde iki yol olduğunu söyledi. Birincisi okulun kapanıp bütün faaliyetlerine son vermesi. İkincisi ise bir yerlerden para bulunup okulun kapanmaması.

Üniversite daha öncede vergi kaçakçılığı başta olmak üzere farklı olumsuz konularla ülke gündemine gelmişti. Rektör Nedim Bahçekapılı hakkında, “Sahtecilik ve kara para aklama” suçlamasıyla tutuklama kararı verilmişti. Bahçekapılı karar sonrası kayıplara karışmıştı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ