Anket: Almanların yüzde 71'i Türkiye'ye mali yardım yapılmasına karşı

Almanya'da koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Andrea Nahles'in ekonomik sıkıntılar yaşayan Türkiye'ye mali yardım yapılması önerisi tartışılıyor.

Almanya'nın eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'deki krizin güvenlik politikası açısından Almanya ve Avrupa için risk oluşturduğu uyarısında bulunmuş ve “Türkiye’nin Batı’da tutulması için her şeyin yapılması” gerektiğini söylemişti.

Başbakan Angela Merkel'in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Jürgen Hardt ise Türk hükümetinin siyasi çizgisini değiştirmesi halinde Türkiye'ye mali yardımda bulunulabileceğini belirterek mali yardıma olumlu yaklaşmıştı.


DW Türkçe'de yer alan habere göre ise yapılan bir ankete yer veriliyor. Ankete göre Almanların yüzde 71'i, hükümetin Türkiye'ye mali yardım yapmasına karşı.

5 bin 51 kişinin katıldığı anket 20-21 Ağustos 2018 tarihlerinde yapıldı. Ankette katılımcılara, "Türk hükümetinin taviz vermesi hâlinde Alman hükümeti Türkiye'ye yardım etmeye hazır olmalı mı?" sorusu yöneltildi.

Ankete katılanların yüzde 71'i, Türkiye'ye mali yardım yapılmasına karşı olduğunu söyledi. Mali yardım yapılması önerisine ise sadece yüzde 22'lik kesim sıcak baktığını belirtirken, yüzde 7 kararsız olduğunu ifade etti.

Türkiye'ye mali yardım yapılmasına karşı çıkanların hangi siyasi partileri desteklediği de soruldu. SPD'lilerin yüzde 46'sı mali yardıma sıcak bakıyor. Yüzde 42'si karşı çıkıyor.

Diğer siyasi partileri destekleyen arasında Türkiye'ye mali yardım yapılmasına karşı çıkanların oranı ise şöyle:

Yeşiller: Yüzde 53. Sol Parti: Yüzde 67. Hristiyan Birlik Partileri yüzde 69. Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 80. Almanya için Alternatif (AfD): Yüzde 94.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ