'Ankara Halkbank iddianamesini reddederse, bir sonraki Erdoğan iddianamesi olabilir'

ABD Hazine Bakanlığında daha önce terör finansı analisti olarak çalışmış Jonathan Schanzer, Ahval podcast'e konuştu.
Salı akşamı yayınlanan Halkbank iddianamesinin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da dahil olmak üzere yakınlarına “eğer Halkbank iddianamesinde işbirliği yapmazsanız bir sonrakinde sizin hakkınızda iddianame hazırlanabilir' mesajını taşıdığına inandığını söyledi.


45 sayfalık Halkbank iddianamesi Salı akşamı New York'un Güney Bölgesi Savcılığı tarafından hazırlanmış ve bizzat Başsavcı Geoffrey Berman’ın imzasını taşıdığı görülmüştü.

Halkbank hakkındaki bu iddianamede altı suçlama olduğu görülmüştü.  Bu suçlamaların bazıları; ‘dolandırıcılık’, ‘İran’a yönelik yaptırımların delinmesi’ ve ‘kara para aklaması’ gibi ağır suçlamalar ve suçların bizzat devlet sahipliği sözkonusu olan bankada yapıldığı iddia ediliyor.

Schanzer, Washington'daki Demokrasileri Koruma Vakfı (FDD)'nın araştırma bölümünün sorumluluğunu üstlenen kıdemli başkan yardımcısı. Reza Zarrab davasında bilirkişi olarak belirlenmiş, daha sonra FDD'de Zarrab soruşturmasını hazırlayan ve üzerinde çalışan FBI ajanları ile New York Güney Bölgesi savcılarına ödül vermiş, başkentte terör finansı, kara para aklama ve İran ambargoları konusunda sürekli görüşüne başvurulan bir uzman. Schanzer, Zarrab konusunda yazdıklarından dolayı AKP medyası tarafından da hedefe konmuştu. 

Konuyla ilgili Washington Line'daki İngilizce podcasti buradan dinleyebilirsiniz:

Kaynak: Ahval
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ