Amerika sadece Brunson yetmez dedi, 15 kişilik yeni liste verdi

Müzakereler için ABD’ye giden Türk heyetinin eline Amerikalılar’ın 15 kişilik “serbest bırakılması gerekenler” listesi verdiği öne sürüldü.
Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan ile görüşen Türk dışişleri heyeti 15 kişilik serbest bırakılması istenenler listesiyle karşılaştı. Heyet papaz Andrew Brunson krizi ve iki bakana yönelik alınan yaptırım kararı sonrası tıkanan süreci çözüme kavuşturmak için ABD’ye gitmişti.

BRUNSON YETMEZ, 15 KİŞİ SERBEST BIRAKILSIN

Washington temaslarında somut bir uzlaşma çıkmadı. Görüşmeler sonunda ABD ve Türkiye, sadece “temaslara devam etmek” konusunda anlaştı. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmelerde Türk heyetine ayrıca, sadece Rahip Andrew Brunson’un serbest kalmasının yetmeyeceğini, halen Türkiye’de tutuklu bulunan 12 ABD vatandaşı ile, ABD’nin Türkiye temsilciliklerinde çalışan tutuklu iki Türk vatandaşı Hamza Akçay ve Metin Topuz’un da tahliyesinin beklendiği bildirildi.”


ABD YAZILI TAAHHÜT İSTEDİ

Diplomatik kaynaklara göre görüşmeleri çıkmaza sokan gelişme ise, Amerikan tarafının Türk heyetinden Amerikan vatandaşlarının salıverilmesine ilişkin yazılı bir taahhüt istemesi oldu.

TÜRKİYE İRAN YAPTIRIMLARINDA AYRICALIK İSTEDİ

Türk heyetinin ABD Hazinesi’ndeki görüşmelerinde ise ana konuyu İran’a yönelik Amerikan yaptırımları oluşturdu. Edinilen bilgiye göre Türk tarafı ABD’den, özellikle kasım ayında İran’a yönelik başlayacak ABD petrol ve doğalgaz yaptırımlarına karşı, Türkiye’ye İran’la mevcut kontratlar çerçevesinde “ayrıcalık” tanınmasını istedi.

ABD tarafının bu konuda da net bir “evet” yanıtı vermediği öğrenildi. Türk ve Amerikan Wasgheyetleri, “görüşmelerin daha üst düzeyde devam etmesi” konusunda da uzlaştı.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ