Almanya'da Mezopotamya Yayınevi ve Mir Müzik kapatıldı

Almanya'da Mezopotamya Yayınevi ve MIR Multimedia şirketine yönelik polis baskını düzenlendi. Kürt kaynaklarının aktardığına göre Alman İçişleri Bakanlığı, iki kurumun yasaklandığını açıkladı.
ANF Türkçe'nin haberine göre Alman polisi, sabah saatlerinde Neuss kentinde geçen yıldan bu yana polisin hedefinde olduğu söylenen Mezopotamya Yayınevi ve Mir Müzik'e bir kez daha baskın düzenledi.


Polis baskınına ilişkin detaylı bilgi alınamadığı belirtilen haberde aramaların sürdüğü kaydediliyor. 
 
İmralı Heyeti ve Abdullah Öcalan arasında 2013 yılından itibaren İmralı'da gerçekleşen görüşmelerine ilişkin notların yer aldığı “Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşamı İnşa” kitabı da Mezopotamya Yayınevi'nden çıkmıştı. 

Haberde paylaşılan bilgilere göre, Neuss kentinde bulunan Mezopotamya Yayınları ve Mir Multimedia 8 Mart 2018’de de polis baskınına uğramıştı. Her iki kurumda üç gün boyunca aramalar yapılmış, çok sayıda kitap, müzik albümü, arşiv ve kayıt cihazlarına el konulmuştu.

2018 yılı boyunca birçok Kürt derneğine siyasi gerekçeler ile baskınlar gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

Öte yandan Anadolu Ajansı'nın geçtiği haberde ise söz konusu iki şirketin PKK ile bağlantılı oldukları iddiasıyla kapatıldığı öne sürülüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ