Alevi derneklerine inceleme başlatıldı

Bakanlık, IŞİD saldırısı uyarısına değil, uyarıyı yapan alevi derneklerine inceleme başlattı.
Adana'da Alevi kurumlarının dün IŞİD'in etnik çatışma ortamı yaratabileceğine ilişkin muhtarlara gönderdiği yazıyla ilgili inceleme başlatıldı. Alevi ve Nusayri yurttaşların bulunduğu mahallelere saldırı olabileceği istihbaratının 'duyurulmasında usul farklılığının yanlış olabileceği' belirtilen Adana Valiliği açıklamasında, Bakanlıkça mülkiye müfettişi görevlendirildiği açıklandı. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Alevi derneklerinin yöneticileriyle yaptığı görüşmede, son günlerde sosya medyada dile getirilen ve basına da yansıyan mezhep çatışması provokasyonu konulu yorumlarla ilgili olarak 'tedirginliğe asla gerek olmadığını' söyledi.

Kentteki Alevi derneklerinin yöneticileri dün düzenledikleri basın toplantısında, bazı mahalle ve köy muhtarlarına Alevi inancındaki vatandaşlara yönelik terör saldırısı olabileceği uyarısında bulunulduğu belirterek, "Devletimizin uyarı yerine tedbir almasını istiyoruz" denilmişti.

'MÜFFETİŞ GÖREVLENDİRİLDİ'


Adana Valiliği'nden ise bugün konuyla ilgili olarak yazılı açıklama yapıldı. Olaya ilişkin inceleme başlatıldığı, vatandaşları endişeye sevk edecek bir durumun olmadığı bildirilen açıklamada, şöyle denildi:

"Terör örgütlerinin gerçekleştirebileceği muhtemel eylemler hakkında dönem dönem istihbarat bilgileri gelmekte ve bu bilgiler gerekli birimlerle duyarlı olmaları hususunda paylaşılmaktadır. Güvenlik kuvvetlerimiz tarafından terör örgütlerinin faaliyetlerinin önlenmesi ve vatandaşlarımız ile olan sıhhatli bilgi alışverişinin sağlanmasına yönelik bilgilendirilme faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Ancak bu bilgilendirilmenin usul farklılığından dolayı, kamuoyunda yanlış algıya sebebiyet vereceği anlaşıldığından konuyla ilgili Bakanlığımız tarafından gerekli inceleme ve araştırma yapmak üzere Mülkiye Müfettişi görevlendirilmiştir. Güvenlik kuvvetlerimiz, milletimizin huzurunu bozmayı amaçlayan odaklara karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam edecektir. Vatandaşlarımızı endişeye sevk edecek bir durum söz konusu değildir."

VALİ DEMİRTAŞ: TEDİRGİNLİĞE GEREK YOK

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Adana Şube Başkanı Şükrü Şahin, Alevi Kültür Derneği Başkanı Başkanı Murteza Moroğlu, Alevi Kültürünü Araştırma Derneği Başkanı Hasan Atıcı, Akdeniz Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Avukat Kenan İskender ve Akdeniz Sosyal Dayanışma Vakfı Yöneticisi Ulvi Güvercin, Vali Mahmut Demirtaş'ı makamında ziyaret etti. 

Dernek başkanları, son günlerde Alevi vatandaşlara yönelik haberlerin gündeme geldiğini belirterek 'Alevi dernekleri olarak ülkenin milli birlik ve beraberliğini, barış, huzur ve kardeşlik ortamını bozmak, topluma nifak tohumları ekmek isteyen şer odaklarının bu hain emellerine asla ulaşamayacaklarını' ifade etti. 

Vali Mahmut Demirtaş da son zamanlarda çıkan haberlerle ilgili olarak kamuoyuna duyurulan basın açıklamasında da belirttiği gibi tedirginliğe asla gerek olmadığını söyledi. Demirtaş "Bu ülkenin tüm fertleri hiçbir dini, etnik ve kültürel ayrım gözetmeden, devlet nezdinde eşit ve birinci sınıf vatandaşlardır. Ziyaretiniz vesilesi ile temsil ettiğiniz tüm Alevi vatandaşlarımıza selamlarımı gönderiyor, asla endişeye kapılmamaları gerektiğini bir kez daha yineliyorum" diye konuştu.

dha
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ