Albayrak kuveyt’ten 1.8 milyar dolar destek istedi; reddedildi!

Ekonomik krizi yavaşlatmak için daha önce Çin’den 3.6 milyar dolarlık kredi alan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bu sefer Arap ülkesi Kuveyt’in kapısını çaldı.
Kuveyt ekonomi bakanı ve merkez bankası başkanı ile havalimanında biraraya gelen ve  40 dakika süren görüşmede Albayrak,

Ahval’in haberine göre, Kuveyt medyası ise, Kuveyt Merkez Bankası’nın Türk Lirası’nı desteklemek için 1.8 milyar dolarlık kaynak zerk edildiği iddialarını yalanlayan bir açıklama yaptığını duyurdu. Benzer bir iddia da Bloomberg’ten geldi. Bloomberg, Kuveyt’in Al Jarida gazetesine dayandırdığı haberinde ekonominin patronu Berat Albayrak’ın Kuveyt’i ziyaret ettiğini ve diğer Körfez ülkelerine de ziyarette bulunduğunu yazdı.

Ahval yazarı Mark Bentley, kişisel Twitter hesabından Financial Post’un bu haberini alıntılayarak, Albayrak’ın bu ziyaretinin lira krizine yönelik Körfez ülkelerinden sermaye girişimi toplama olabileceği yorumuna yer verdi.


Bentley, bu haberin, “Türkiye’de ekonomik önlemlere yönelik bir basın toplantısının neden olmadığını açıkladığı” görüşünü dile getirdi. Bentley, tweetlerinin devamında, “Kuveyt’in liraya 1,6 milyar dolar enjekte ettiği iddiasını reddettiğini belirtirken, Kuveyt Maliye Bakanı’nın pazar akşamı Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nda Albayrak ile görüştüğünü ve Türkiye ile Kuveyt arasındaki ikili yatırımlardaki son durumu görüştüklerini söylediğini aktarıyor ve ekliyor: “Albayrak’ın Orta Doğu turunda olup olmadığını, nerede olduğunu bilmek güzel olurdu.”

Bentley, Kuveyt Havalimanı’nda yapılan bu görüşmeye atıf yaparak, Türkiye’nin yakın ilişkide olduğu Katar’a iki saat mesafede olduğunu hatırlatıyor ve bu ülkeye uçmuş olabileceğini ima ediyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ