AKP'nin Kudüs'ü başkent olarak tanıyan o anlaşması yeniden gündem oldu

ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail'in başkenti olarak Kudüs'ü tanıdıklarını duyurmasının ve taşınma işlemlerinin de evvelsi gün yapılmasından sonra çıkan olaylarda 61 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 700 kişi de yaralandı.
ABD'nin konsolosluğunu Kudüs'e taşımasının ardından başlayan eylemlerde Filistin'de 61 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla insan da yaralandı. Kudüs'e ABD Konsolosluğu'nun taşınması kararından sonra en fazla tepki veren ülkeler arasında yer alan Türkiye, mecliste İsrail ile yapılan anlaşmaların iptal edilmesi önerisi AKP oylarıyla rededildi.

Ancak Mavi Marmara olayında o dönem İsrail ile varılan tazminat anlaşmasında AKP hükûmetinin imzaladığı belgede anlaşmanın Ankara ve Kudüs arasında yapıldığı ifadesi gündemde yer almıştı. 

Türkiye ile İsrail arasında tazminata ilişkin usul anlaşmasının 6 maddesinin yer aldığı belge İsrail'in Filistinli vatandaşlara yönelik katliam düzeyindeki saldırıları sonrasında sosyal medyada anlaşma yeniden gündem oldu. 

ANLAŞMADA YER ALAN ANKARA VE KUDÜS İFADELERİ

“Bu Anlaşma, Ankara ve Kudüs‘te 28 Haziran 2016 tarihinde her biri eşit derecede geçerli Türkçe, İbranice ve İngilizce dillerinde ikişer nüsha halinde akdedilmiştir. Yorum farklılığı halinde İngilizce metin esas alınacaktır.”

Belgede açıkça görüldüğü üzere, Türkiye Kudüs’ü başkent olarak kabul etmese de, AKP Hükûmetinin imzaladığı anlaşmada Kudüs başkent veya yönetim yeri olmadığı halde anlaşmaya bu şekilde girmişti. AKP hükûmeti, uluslararası anlaşmalarda imzaladığı belgelerde, neye imza attığını biliyor mu? sorusu gündemde yer almıştı.  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ