AKP'nin iş cinayetleri bilançosu: 16 yılda 21 bin işçi öldü

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'ne göre, AKP'nin iktidara geldiği 2002'den bu yana 21 bin işçi iş cinayetinde hayatını kaybetti.

Seçime sayılı günler kala yurttaşların değişim talepleri de artıyor. Ekonomik zorluklardan muzdarip olan vatandaş daha rahat yaşam koşuları isterken, ekonomideki kötü gidişat vatandaşın belini büküyor. Ekonomideki darboğaz en çok işçileri ve düşük gelire sahip yurttaşları zorlarken, İşçi sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) iş cinayetlerindeki artışa dikkat çekti. Her ay iş cinayeti raporu yayınlayan İSİG, AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana geçen 16 yılda 21 bin 201 işçinin 'yeterli tedbir alınmadığı' için iş cinayetlerinde hayatlarını kaybettiğini açıkladı. 

"2017'DE 2 BİN İŞÇİ İŞ CİNAYETİNE KURBAN GİTTİ"


İş cinayetlerinde Avrupa birincisi olan Türkiye'de iş cinayetleri durdurulamıyor. İSİG'e göre sadece 2017 yılında 2 bin işçi  iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 2018 yılının ilk beş ayında ise 754 iş cinayeti meydana geldi. İSİG, OHAL döneminde iş cinayetlerinde yüzde 10 artış yaşandığına dikkat çekiyor.

"ADETA BİR İŞ ÇİNAYETLERİ REJİMİ"

"İktidarı iş güvenliğini sağlamada yetersiz kaldığı gerekçesiyle" eleştiren İSİG işçilerin yaşadıkları zorluklara da dikkat çekti. İSİG değerlendirmesinde şu ifadeler kullanıldı: "Türkiye'de işçiler evden aileleriyle helalleşerek çıkmak zorunda kalıyor. Çünkü çalışırken ölen o kadar çok işçi arkadaşımız, kardeşimiz var ki. Patronlar önlem almıyor, TOBB iktidara yasa erteletebiliyor. İşte 'yerli ve milli' çalışma politikamız. Adeta bir iş cinayetleri rejimi." İSİG verilerine göre, son 16 yılda iş cinayetleri her yıl artmaya devam etti. 16 yılda 21 bin 201 işçi iş cinayetinde hayatını kaybederken, 2017 yılında 2 binden fazla işçi iş cinayetinde öldü.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ