AKP'li gazete duyurdu: Kanal İstanbul rafa kalkıyor!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'çılgın proje' olarak nitelediği ve 2018 yılı sonunda ilk kazmanın vurulması hedeflenen Kanal İstanbul projesinde olağanüstü bir gelişme yaşandı ve proje üç yıl kadar askıya alındı.Sözkonusu iddianın sahibi ise, Milliyet Gazetesi köşe yazarı Yaman Törüner. 24 Eylül tarihli köşe yazısında Törüner, "İhalesi yapılmamış ve ihalesi yapılmış ancak başlanmamış projeler askıya alınacak. Devam eden projelerden finansman koşulları uygun olanlar için yeni ve daha uzun zamana yayılmış iş planları oluşturulacak.


Başta Kanal İstanbul olmak üzere büyük altyapı projelerinin hepsinin 3 yıl için geçici olarak durdurulacağı anlaşılıyor.

Mega-altyapı projeleri doğrudan yabancı yatırım yoluyla uluslararası finansman ile hayata geçirilecek. İşte bu gerekli olmayan bir karar. Bu çeşit projeler de 3 yıl için durdurulmalı idi" satırlarını kaleme aldı. 

İlgili yazısında, üç yıllık Orta Vadeli Ekonomik Programı irdeleyen Törüner, programın olumlu tedbirlerle dolu olduğunu savundu ancak eksikler olduğuna da değindi.

Programın önemli bulduğu noktalarına değinmek istediğini belirten Törüner, yazısını şöyle sürdürdü:

"Sıkı para ve maliye politikaları sürdürülecek ve bunların eşgüdümü sağlanacak. Bu önemli bir vaad. Suriye ile savaşın sürdüğü bir ortamda gerçekleştirilebilirse önemli bir başarı sayılır.

Kamuda kaynakların verimli kullanılması, maliyetlerin ve harcamaların azaltılması sağlanacak. Bu vaad de çok önemli.

Faiz dışı fazlanın milli gelire oranı program dönemi boyunca artarak 2021 yılında yüzde 1,3’e ulaşacak. Bu vaad bütçe disiplininden sapılmayacağı anlamına geliyor."


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ