AKP’li belediye cenazeleri çöp torbasına koyup kepçeyle taşıdı

Adıyaman Besni Belediyesi’nin bir yol projesi için mezarlığın yerini değiştirirken ailelere dahi haber vermeden mezardaki cesetleri çöp torbasına koyarak kepçeyle taşıması tepki topladı.


İnşaat çalışması devam eden Besni-Gaziantep Karayolu Besni Çevre Yolu Projesi’nde, ilçe mezarlığının yeri dikkate alınmayınca mezarlığın taşınmasına karar verildi. Başkanlığını AKP’li Eyyüp Mehmet Emre’nin yaptığı Besni Belediyesi, habersizce mezarları açarak çok sayıda ölüye ait kemik ve kalıntıyrı çöp torbalarına koyarak kepçelerle başka bir yerde kazılan derme-çatma mezarlara defnetti.

Sözcü’de yer alan habere göre, durumu haber alan ve kendisinin yakınlarının da gömülü olduğu mezarlığa giden avukat Selim Arpacı, taşınma işlemini kayda aldı. Selim Arpacı kaymakamlığa da başvurarak taşınma işleminin durdurulmasını sağladı.


Avukat Arpacı şunları söyledi:

Mezarlığa gittiğimizde gözlerime inanamadım. Çünkü, çok sayıda ceset iş makinesinin kepçesine yüklenmiş, çöp torbalarına kemikler doldurulmuştu. Tıpkı Sırpların Srebrenica’da yaptığı gibi. Ne dini, ne de insani kurallara uymadan yapılan bu uygulamanın sona erdirilmesini talep ettik. Eğer insanlara haber verilse, herkes kendi mezarına sahip çıkar, insanların içini acıtmayacak bir şekilde nakli sağlanabilirdi. Ama, belediye yetkilileri nedense buna gerek görmemiş. Kepçelerle taşınan cesetlerin videosunu Kaymakam Bey’e izlettirdiğimde, ‘Olmaz böyle şey’ diye tepki gösterdi ve çalışmayı durdurttu.”

Belediyenin yolun mezarlığın yanından geçirilmesini kabul etmemesi üzerine konuyu yargıya taşıdıklarını anlatan Avukat Arpacı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Adıyaman İdare Mahkemesi konuyu bilirkişiye havale etti. İki uzman bilirkişiden de yapılan uygulamanın Mezarlıkların Korunması Konusundaki KHK’ya aykırı olduğu, revize ile yolun mezarlık dışından geçirilebileceği yolunda rapor geldi. Buna rağmen yürütmeyi durdurma isteğimiz kabul edilmeyince, konuyu Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdık. Ölen insana verilen değer bu mudur? Dinimiz de, yasalarımız da mezarlıkların korunmasını istemektedir. Toplu katliamlarda görülebilecek görüntüleri izlediğimiz için çok üzüldük. Bu yanlış uygulamadan vazgeçilmesini bekliyoruz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ