Akar: ‘Rusya, Suriye’yi bombalarken tepki göstermiyoruz, çünkü…’

Soru: 'Türkiye Rusya'nın Suriye'deki eylemlerini, Humus'un ve Halep'in bombalanmasını eleştirmedi. Rusya'nın sorumlu olduğu tüm bu eylemlere neden eleştirel yaklaşmadı' Cevap: 'Mevcut istikrarı muhafaza etmek için elimizden geleni yapıyoruz. '
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin istikararı korumak için Rusya’nın Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki Halep ve Humus’u bombalamasına ses çıkarmadığnı öne sürdü.

BBC’ye konuşan Akar, ‘Türkiye Rusya’nın Suriye’deki eylemlerini, Humus’un ve Halep’in bombalanmasını eleştirmedi. Rusya’nın sorumlu olduğu tüm bu eylemlere neden eleştirel yaklaşmadı’ sorusuna ‘Mevcut istikrarı muhafaza etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Suriye ve İdlib’deki tutumumuz budur’ karşılığını verdi.

Akar, ‘Türkiye’nin Batı’dan kopmakta olduğuna dair yorumlara ne diyorsunuz?’ sorususnu ise ‘Bu yorumların nedenini anlamıyorum. Bazı ülkelerle sorunlarımız var. Ama bunlar sadece Batılı ülkeler değil, doğu ülkeleriyle de sorunlarımız var. Bu sorunları müzakere ederek ortak çözümler bulmaya çalışıyoruz. Ama öte yandan bazı konular da var ki biz Batı’dan uzaklaşmıyoruz ama Batı bizi itiyor’ diyerek yanıtladı.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ