Ahmet Altan'ın kızından mahkemeye: Güldüm ve düşmanlarımın çok aptal olduğunu düşündüm

Gazeteci-Yazar Ahmet Altan, akademisyen Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın yargılandığı davaya ilişkin Ahmet Altan'ın kızı Sanem Altan konuştu.
Gazeteci-Yazar Ahmet Altan'ın kızı Sanem Altan, babası, amcası ve gazetecilerle ilgili mahkemenin 'ağırlaştırılmış müebbet' kararına ilişkin konuştu: "Güldüm ve düşmanlarımın çok aptal olduğunu düşündüm. Çünkü öyle bir güne denk getirdiler ki bu ülkedeki yargısızlık bir kez daha ortaya çıkmış oldu."

Deutsche Welle Türkçe’den Gezal Acer’e konuşan Sanem Altan, babası ve amcası için verilen kararın siyasi olduğunun, Yücel’in tahliyesiyle bir kez daha gözler önüne serildiğini söyledi.

Kararın çok basit bir tanımı olduğunu savunan Altan, “Bu karar bize, Türkiye’de uygulanan hukukun kanıta ihtiyacı yok, ‘Biz her istediğimizi müebbetle yargılayıp hapsederiz’ diyor” dedi.


Altan sözlerine şöyle devam etti: “Çünkü net olan şu ki bu, Erdoğan’ın muhaliflerine yönelik yapılan bir şey. O yüzden bunu gerçekten alçakça ve aynı zamanda çok komik buluyorum. Ağırlaştırılmış müebbet asla bende ağırlaştırılmış bir üzüntü, bir şaşkınlık bir endişe yaratmıyor.”

"DÜNYA'DA GÖRDÜĞÜM EN AKILSIZ KARAR"
Karardan sonra babası Ahmet Altan ile görüşebilen Altan şunları aktardı: “Bana harika bir şey söyledi; ‘Bu kararla dünyanın en ünlü mahkumları haline geldik. Çünkü dünya uygulanan bu hukuksuzluğu, bu saçmalığı çok yakından izliyor’ dedi. Bu kadar net somutlaştırılmış bir hukuksuzluk tüm dünyanın ilgisini çekecek bir şey. Bu adamları yok etmek istiyorlarsa, ki ağırlaştırılmış müebbet babamın da dediği gibi sen hapishanede öl demek, bunun tam tersi oldu ve tüm ışıkları bu adamların üstüne çekti. Dünyada gördüğüm en akılsız karar. Kötülük yapmak için bile zekaya ihtiyaç var ve burada onu bile göremiyoruz.”

Sanem Altan, yaşlarından dolayı babası ve amcasının sağlık sorunlarının olup olmadığı yönündeki soruyaysa, “Bu adamlar, sağlık sorununu bahane etmeyecek kadar güçlü adamlar”yanıtını verdi.

Altan mülakatın devamında şöyle konuştu:
“Türkiye’de idam cezası olsa, idam almış olacaklar. Kararı öğrenince güldüm ve düşmanlarımın çok aptal olduğunu düşündüm. Çünkü öyle bir güne denk getirdiler ki, bu ülkedeki yargısızlık bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Çünkü, televizyonda üstte Deniz Yücel tahliye edildi yazıyordu, altta da 18 yıl hapis cezası istenen iddianamesinin hazırlandığı geçiyordu. Harika! Sonra bir anlaşmayla ki, bunu Deniz Yücel de avukatı ya da Almanlar aracılığıyla öğrenmiştir, Deniz’i bırakacaksın, buradaki gazetecilere ağırlaştırılmış müebbet vereceksin. Sonra da ‘Bu ülkede yargı var’ diyeceksin. Burada Deniz, Ahmet… isimlerin bir önemi yok. Deniz’in tahliye olmasına muazzam sevindim. Ama Deniz’in tahliyesi ile babamın müebbeti arasında şöyle bir ilişki var; bu ülkede yargı yok. Bu ülkedeki yargı Saray’dan yönetiliyor. Zannediyorum bunu herkes görebiliyordur artık.

"BABAMLA NE İLGİSİ VAR"
Böylesi bir saçmalık, aksine benim umudumu çok arttıran bir şey. Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ı sevmeyen insanlar bile Anayasa Mahkemesi kararından sonra ‘Bu olmaz artık’ dediler. Umutsuzluğa hiç düşmedim, babam da amcam da umutsuz olmadı. Biraz da onların gücü bana yardım ediyor. Babamı çok yeni gördüm bu kararın üstüne ve harika bir adamla sohbet ettim. O yüzden kendimi çok iyi hissediyorum.

Şimdi bile Twitter’da bir sürü insanın oh olmuş diye yazdığını gördüm. Ahmet Altan bu süreci anlatan harika yazılar yazdı. Ahmet Hakan, ‘Yargılanacaksın Ahmet Altan’ diye yazı yazdığında buna cevap verdi. Bütün o süreci anlatan beş altı tane yazı yazdı. Bunu asla duymak ve kabul etmek istemiyorlar. Ezberlenmiş cümlelerle düşmanlık yapmaya devam etmek istiyorlar. O gün hukukta yapılan haksızlıklar varsa, bunun babamla ne ilgisi var? O gün yapılanlar bugün babamla ilgili de yapılıyor. O zaman bütün o gazetecilerin de babam gibi içeri alınması gerekiyor.”


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ