Ahmed Arif'in şiiri 'örgüt propagandası' sayıldı

Çukurova Üniversitesi öğrencisi Kamuran Kılgı hakkında hazıranan iddianamede, sosyal medyada YPG'ye katılan kuzeninin fotoğrafını ve fotoğrafın altında şair Ahmed Arif'in şiirini paylaşması "örgüt propagandası" olarak değerlendirildi.
Adana'da 28 Eylül 2016'da gözaltına alındıktan sonra mahkeme tarafından ev hapsi cezası verilen Çukurova Üniversitesi Edebiyat Bölümü son sınıf öğrencisi Kamuran Kılgı hakkında yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

"Örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla yargılanacak olan Kılgı hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sosyal medya paylaşımlarının suç unsuru olarak değerlendirildiği görüldü. Kılgı'nın, sosyal medyada IŞİD ile savaşırken yaşamını yitiren kuzeni YPG'li Nurettin Kılgı ve YPG'ye katılan arkadaşının olduğu askeri kıyafetli fotoğrafı paylaşması, "Örgüt propagandası" suçlamasına delil sayıldı.

Yine iddia makamının suç unsuru olarak değerlendirdiği fotoğrafın yorum kısmına şair Ahmed Arif'in "Kalbim Dinamit Kuyusu" şiirinden yazılan "Beni baskınlar götürür, gerillanın şah damarı halkıma, nice bir yangınları düşer alın çatıma..." dizelerinin "Örgüt propagandası" suçlamasını yönetmesi dikkat çekti. İddia makamının Kılgı hakkında "örgüt üyeliği" suçlamasına kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verirken, Kılgı'nın sosyal medya paylaşımları üzerinde "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla dava açılmasını istedi. Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi ise Kılgı hakkında "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla dava açarken, davanın ilk duruşması ise 25 Ocak'ta görülecek.


 
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ