Afrin'e harekatta biri 8 yaşında 6 sivil hayatını kaybetti

8 yaşındaki Yahya İdlib'teki çatışmalardan kaçıp Afrin'e yerleşmiş...


Türkiye’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Suriye’nin Afrin bölgesindeki PYD’ye yönelik hava saldırısında ilk bilgilere göre 6 sivil ile 3 YPG’li yaşamını yitirdiği, 3’ü ağır 13 sivilin de yaralandığı ileri sürüldü. Mezopotamya Ajansı’ın haberine göre, hayatını kaybedenler arasında bulunduğu belirtilen Yehya Ehmed Hemade isimli 8 yaşında bir çocuğun İdlib’teki çatışmalardan kaçarak ailesiyle birlikte Afrin’e yerleştiği öğrenildi.

Yehya Ehmed Hemade isimli çocuğun bombardımanda yaralandığı ve kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğine dikkat çekili. Yehya Hemade’nin ağabeyi İmad Hemadê, Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) yaptığı açıklamada kendisinin de hava saldırısından kurtulduğunu anlattı.


Savaş uçaklarının asfalt yapım merkezini hedef aldığını ve kendisi de 20’den fazla işçi ile birlikte orada çalıştığını söyleyen Hemade, işçilerin çoğunun göçmen olduğunu belirtti. Bazı işçilerin de saldırıda yaralandığını anlatan İmad Hemade, küçük kardeşi Yehya’nın bombardıman esnasında asfalt yapım merkezine yakın bir noktada çocuklarla oyun oynarken, ağır yaralandığını ve kaldırıldığı Avrin Hastanesi’nde vefat ettiğini söyledi. Hemadê, 11 yaşındaki bir diğer kardeşi Xalid’in de hava saldırısında yaralandığını ve tedavisinin sürdüğünü belirtti.

SURİYE İNSAN HAKLARI GÖZLEMEVİ 6 SİVİL ÖLDÜ

İnsan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, sivillerin vurulmasına dair bölge haber ajanslarından geçen görüntüleri paylaştı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin biri 8 yaşında 6 sivilin öldüğünü duyurduğunu aktardı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ