Afganistan'daki öğretmenler serbest! Eğitimci ve işadamı ise ev hapsinde..

Afganistan'daki Türk okulunda görevli 4 öğretmen ile işadamı 13 Aralık'ta gözaltına alınmıştı. İlk aşamada dün 3 öğretmen serbest bırakıldı. Daha sonra ise işadamı ve eğitimci ise 6 gün ev hapsinde kalacak.
Afganistan’da 13 Aralık’ta gözaltına alınan Türk okulunda görevli 4 öğretmen ile bir işadamı serbest bırakıldı. İlk aşamada Pazar günü 3 öğretmen serbest bırakılırken ilerleyen saatlerde bir işadamı ve eğimci ise 6 gün ev hapsinde kalacak.

Akademisyen-İlahiyatçı Hakan Zafer sosyal medya hesabından attığı 2 tweet ile durumu açıkladı. Zafer ilk önce “Afganistan’da esir tutulan 5 kişiden 3 öğretmen bu sabah serbest bırakıldı. Bir işadamı ve eğitimciden halâ haber yok.” paylaşımında bulundu. Daha sonra ise “Kalan iki kişi de 6 gün ev hapsi şartıyla bırakılmış. Çok şükür…” mesajını paylaştı.

Afganistan’da uzun yıllardır eğitim veren Afgan-Türk okullarında görevli öğretmenler ve bir işadamı 13 Aralık günü sabah saatlerinde Afganistan Gizli Servisi (NDS) tarafından gözaltına alınmıştı. Reuters Haber ajansının verdiği bilgiye göre, okulda görevli eğitimcilerden 3 Türk ve bir Afgan öğretmen sabah 7 sularında okula doğru arabayla giderken durdurularak göz altına alındı. Diğer yandan Türk işadamı Sami Yavuz’un da aynı saatlerde başkent Kabil’de evinden çıktıktan sonra gözaltına alındı.


İngiliz yayın kuruluşu BBC ise bu olayın Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Fethullah Gülen arasında yaşanan tartışmalarla bağlantılı olduğunu aktardı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Nasrat Rahimi, bu konuda yaptığı açıklamada “Operasyonu düzenleyen birim, devlet istihbarat güçleri, dolayısıyla sadece teyit ediyoruz ki, Afgan-Türk okuluna bugün operasyon düzenlendi. Birkaç Türk öğretmen de yakalandı” demişti.

ÇAĞ Eğitim Kurumlarına mensup öğretmenlerin gözaltına alındığını belirten okul yönetimi ise 1995’ten beri eğitim faaliyetlerine devam ettiklerini belirterek durumu protesto etmişti.

Gözaltına alındıktan sonra 6 gün ev hapsinde kalacak olan işadamı Sami Yavuz

Konuyla ilgili açıklama yapan Afgan Türk Çağ Eğitim Kurumları (ATÇE) Genel Müdürü Numan Erdoğan, Afgan Gizli Servisi’ne (NDS) mensup görevlilerin ilerleyen saatlerde Kabil’de bulunan kız lisesine de baskın düzenlediğini söyledi. Dün akşam saat 16:30 da Afgan Türk kız okulunda emniyet görevlileri izinsiz ve herhangi bir mektup göstermeden okulu aramak istedi. Olay sonrası öğrenci velileri okula akın etti. Güvenlik yetkilileri velileri içeriye almazken içeridekiler de dışarıya çıkamadı.

Afganistan’dan yayın yapan Tolo TV de, NDS mensuplarının kız öğrencilerin bulunduğu yurda baskın düzenlediğini, 3 saat muhasara altında tuttuğu bilgisini paylaştı. Tolo TV ayrıca, öğrenci velilerine dayandırarak verdiği haberinde, öğrencilerin ve velilerin, gözaltına alınan öğretmenlerin önce kaçırıldığını düşündüklerini ancak daha sonra NDS tarafından gözaltına alındıklarının anlaşıldığını bildirdi.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle; Mesut Vardak (ÇAĞ Eğitim Kurulu Mütevelli Heyeti),  Yılmaz Aytan (ÇAĞ Eğitim Kurulu Mütevelli Heyeti), Önder Akkuşçu (Öğretmen), Sami Yavuz, ( İşadamı)

ÇAĞ Eğitim Kurumları 1995 yılında bu yana başkent Kabil’in yanı sıra, Mezarı Şerif, Kandahar ve Herat da dahil olmak üzere ülke genelinde 7 vilayette 8 bin öğrenciye eğitim veriyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ