Af Örgütü’nden Aksakoğlu ve Kavala için acil eylem çağrısı

Uluslararası Af Örgütü, Gezi iddianamesindeki suçlamalar kapsamında hapiste tutulan iş insanı Osman Kavala ve akademisyen Yiğit Aksakoğlu’nun serbest bırakılması için acil eylem kampanyası başlattı.
Sivil toplum ve demokratikleşme konusundaki çalışmaları ve bu kapsamdaki çalışmalara verdiği destekle tanınan iş insanı Osman Kavala ile akademisyen Yiğit Aksakoğlu’nun, Gezi Parkı protestoları nedeniyle cezaevinde tutulmasına yönelik tepkiler sürüyor. Son olarak Uluslararası Af Örgütü, Kavala ve Aksakoğlu için bir dayanışma kampanyası başlatma kararı aldı.Tutuklu iki ismin yanı sıra oyuncu Memet Ali Alabora ve Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücella Yapıcı da dahil 16 sanık hakkında hazırlanan iddianame, Kavala’nın cezaevindeki 477’inci gününde açıklanmıştı. İddianamede, tüm şüphelilerin Gezi Parkı protestolarını ‘yönlendirdiği’ iddiasıyla “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması isteniyor.


Af Örgütü, suçlamaların amacının sivil toplum aktörlerinin susturulması olduğunu dile getirdi. Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, durumdan ‘derin kaygı duyulduğu‘ belirtilerek, Kavala ve Aksakoğlu’nun tutukluluğunun ‘keyfi‘ olduğu savunuldu.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e hitap edilen acil eylem metninde şu ifadelere yer verildi:

“Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu ile diğer önde gelen 14 sivil toplum aktörü hakkında hazırlanan ve sivil toplum aktörlerini 2013’teki Gezi Parkı protestoları sırasında ‘hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek’ ile suçlayan iddianamenin 4 Mart’ta İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmesinden ötürü derin kaygı duyuyoruz.

Gezi Parkı protestolarının temel karakteri barışçıldı ve söz konusu iddianamede ismi geçen kişilerden hiçbirini şiddet eylemleriyle veya toplumsal kargaşayla ilişkilendirebilecek güvenilir bir kanıt sunulmadı. Bu iddianame, Gezi Parkı protestolarının tarihini yeniden yazmayı ve Türkiye’nin önde gelen sivil toplum aktörlerini susturmayı hedefleyen mesnetsiz suçlamalarla doludur. Suçlanan kişiler asılsız suçlamalarla mahkum edildiği takdirde, şartlı tahliye imkanı olmaksızın ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Osman Kavala halihazırda 16 aydan uzun bir süredir, Yiğit Aksakoğlu ise yaklaşık dört aydır bu gerçek dışı iddialar nedeniyle tutuklu yargılanıyor ve bu durum, Kavala ve Aksakoğlu’nun özgürlüğünden keyfi olarak yoksun bırakıldığı anlamına geliyor. İddianamenin kabul edilmesi, hem savcılık hem de mahkeme tarafından yargılamanın başlaması için ilgili tüm delillerin toplandığına kanaat getirildiğini gösteriyor ve Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’nun süregelen tutukluluk halinin keyfiliğini ortaya koyuyor.

Bu nedenle, size, Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’nun derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması ve 16 sivil toplum aktörüne yöneltilen tüm suçlamaların düşürülmesi için yetki sınırlarınız içinde mümkün olan tüm adımları atma çağrısında bulunuyoruz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ