Abdullah Gül İlker Başbuğ’u yalanladı

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un, “2010 YAŞ’ta Erdoğan’ın daha uzlaşıcı, Gül’ün ise daha ısrarlı olduğunu gördüm” sözlerine cevap veren Abdullah Gül, “Cumhurbaşkanı YAŞ üyesi olmadığından bu sürece katılmaz” cevabı geldi.
31 Mart seçimlerinin ardından yeni bir parti ile siyaset sahnesine döneceği konuşulan Abdullah Gül, hedef alınmaya devam ediyor. AKP cenahı ve medyasının Gül’ü hedef alan sözlerine, İlker Başbuğ’da katıldı.

ERDOĞAN ILIMLI, GÜL ISRARLI

Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, “2014 ve 2015 Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantılarında alınan kararlar neticesinde terfi ettirilen general/amirallerin yüzde 65’i, ordudan 15 Temmuz sonrası tasfiye edildi. Bu çok düşündürücüdür. 2010 YAŞ sürecinde yaşanılan olaylarda Başbakan Erdoğan’ın daha uzlaşıcı, Cumhurbaşkanı Gül’ün ise daha ısrarlı olduğunu gördüm” açıklaması yaptı.


YAŞ BAŞBAKANIN BAŞKANLIĞINDA TOPLANIR

Başbuğ’un sözlerine 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den cevap geldi. Gül açıklamasında YAŞ prosedürleri ile ilgili üç nokta hatırlattı. Bunların kamuoyunca bilinmesinde fayda olduğunu vurguladı.

Gül açıklamasında anılan tarihlerde Kuruluş Kanunu’na göre YAŞ toplantılarının başbakanın başkanlığında yapıldığına dikkat çekti. TSK personelinin terfi işlemlerininin başbakanın başkanlığında tartışılıp karara bağlandığına vurgu yaptı. “Bu kapsamda general ve amiralliğe yükselecek albaylar ile bir üst rütbeye terfi ettirilecek generaller ve amiraller YAŞ toplantısında belirlenir ve bir üst rütbeye terfi ettirilirler” dedi.

CUMHURBAŞKANI SÜRECE KATILMAZ

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Cumhurbaşkanı YAŞ üyesi olmadığından bu sürece katılmaz. YAŞ toplantılarında kararlaştırılıp hazırlanan terfi listeleri toplantı sonrası cumhurbaşkanının imzasına sunulur. Öte yandan Bakanlar Kurulu’nun teklifiyle ve cumhurbaşkanının imzasıyla gerçekleşen genelkurmay başkanı ataması ve müşterek kararnameyle yapılan kuvvet komutanlarının atamalarında ise cumhurbaşkanının görüş ve direktifleri esas alınır.”
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ