ABD'de Türkiye Büyükelçisi'nin kovulması çağrıları başladı!

Türk Rezidansı önündeki olaydan sonra 2 gün geçmesine rağmen tepkiler artmaya devam ediyor. ABD'li senatörler ve yetkililer Türk Büyükelçi Serdar Kılıç'ın kovulması gerektiği konusunda görüşlerini paylaştı.
ABD Senatosunun önde gelen senatörlerinden biri olan John McCain, bu sabah katıldığı ABD’nin önde gelen sabah haber programlarından ”Morning Joe” da Washington’daki Türkiye Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın ”persona non-grata” ilan edilerek ABD’den kovulması gerektiğini söyledi.

McCain’in bu çağrısından hemen sonra ise Missouri Senatörü Claire McCaskill bir tweet atarak, insanların tekmelenmesinin kabul edilemeyeceğini ve Türk Büyükelçisinin ülkeden atılması gerektiğini kaydetti.
Türk Rezidansı önündeki olaydan sonra 2 gün geçmesine rağmen tepkiler artmaya devam ediyor. ABD Dışişleri, Savunma Bakanlıkları, Kongre Komiteleri ve DC Belediye Başkanlığı yanısıra düzinelerce senatör ve Kongre üyesinin yanısıra, eski yetkililer ve gazeteciler ile yazarlar Türk korumaları kınamaya devam ediyorlar. DC Polisi ise Türk korumalar hakkında tutuklama kararı çıkabileceğini belirtmişti.

Türk Büyükelçiliği ise dün yayınladığı açıklamada, Türk Rezidansı önündeki grubun PKK ile bağlantılı olan gruplar olduğunu ve izinsiz gösteri yaptıklarını ileri sürerek, Türk-ABD vatandaşlarının provoke edildiğini ileri sürdü. Yeterli önlemin alınmadığını söyledi.

İlhan Tanır/ Washingtonhattı
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ