ABD temsilcikleri önünde ‘Kudüs’ protestosu!

Bir grup, İstinye’deki başkonsolosluk binası önünde ‘Kudüs’ün İslam’ındır’ yazılı pankart açtı, İsrail bayrağı yaktı.
ABD’nin Ankara büyükelçiliği ve İstanbul başkonsolosluğu önünde ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı protesto edildi.
 
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyesi bir grup, İstinye’deki başkonsolosluk binası önünde ‘Kudüs’ün İslam’ındır’ yazılı pankart açtı, İsrail bayrağı yaktı.Grup bir basın açıklaması yaptı.


Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “İlk kıblemiz olan Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak nitelendirmek, ABD’nin bu coğrafyadaki tüm varlığının ve ilişkilerinin ciddi bir biçimde sorgulanacağı yeni bir süreci başlatacaktır. Şimdi biz İslam ülkelerinden içi boş kınamalar ya da lanet okumlar değil, sahici yaptırımlar bekliyoruz. Yaptırımların da öfke selinin de ilk muhatabı Amerika’dır.”Basın açıklamasının ardından grup üyeleri bir süre daha burada kalarak, sloganlar attı.Konsolosluğun duvarına İngilizce ‘Özgür Filistin’ yazan gruptakiler daha sonra buradan ayrıldı.Ankara’da da yürüyüş

Benzer bir gösteri de Ankara’daki ABD elçiliği önünde gerçekleşti.Gösteride Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafları ve Türkiye ve Filistin bayrakları taşındı.

Bir gösteri de İsrail başkonsolosluğu önünde

Yüzlerce kişi de İstanbul’daki İsrail başkonsolosluğu önünde toplandı.
Reuters kameramanı eylemin barışçı biçimde başladığını, ancak bazı göstericilerin binaya bozuk para ve benzeri maddeler fırlattığını kaydetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ