ABD ile yeni kriz kapıda.. Bu kez sadece uyarı yapıldı

ABD Konsolosluğu'nda çalışanların tutuklanmasıyla geçmişte başlayan ABD-Türkiye gerilimi bu kez yerini 'uyarı' krizine bıraktı.
Konsolosluk çalışanlarının tutuklanmasıyla başlayan ABD-Türkiye gerilimi bu kez yerini 'uyarı' krizine bıraktı. ABD'nin riskli ilan ettiği Türkiye, ABD Maslahatgüzarı'nı Dışişleri'ne çağırdı

ABD'nin yeni uygulamaya koyduğu 'seyahat danışma dizini'nde, Türkiye’yi 3’üncü kategori riskli ülkeler arasında göstermesi ve Türkiye’ye gideceklere 'yeniden düşünün' uyarısı Türkiye ile ABD arasında yeni bir krize yol açtı.

MASLAHATGÜZAR DIŞIŞLERİNE ÇAĞRILDI 


Hürriyet'ten Serhan Demir'in haberine göre, yeni uygulamanın açıklanmasının hemen ardından ABD’nin Ankara Büyükelçilik Maslahatgüzarı Philip Kosnett Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve Ankara’nın rahatsızlığı iletildi.

NE OLMUŞTU? 

ABD Konsolosluk çalışanı Metin Topuz'un 'F..' ile bağlantılı olduğu iddiasıyla tutuklanmasının ardından zaten bir süredir gerginlik yaşanan ABD-Türkiye arasındaki kriz açığa çıkmıştı. Gerilimi yükselten tutuklamanın ardından ABD, Türkiye'ye vize engeli koymuş, vize krizi Ankara ve Washington hattında yapılan uzun müzakereler sonunda aşılmıştı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ