ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert'ten Erdoğan'ın Osmanlı tokadı yorumuna: Komik

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün partisinin grup toplantısında ABD'li komutanların açıklamasına ilişkin "Osmanlı tokadı yememiş oldukları da çok açıktır." ifadelerine ABD'den komik açıklaması geldi.
ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, basın toplantısında AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısındaki açıklamasına gazeteci dikkat çekti. Gazetecinin “Türk hükümetinden Afrin’deki operasyonu doğuya Menbiç’e doğru genişletmemelerini talep ediyor ve rica ediyordunuz. Buna cevap olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘bizi vururlarsa sert karşılık veririz diyenlerin ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları da çok açıktır’ şeklinde bir açıklama yaptı.

İlk olarak ABD’nin hiç Osmanlı tokadı deneyimi oldu mu? Erdoğan’ın neyi kastettiğini biliyor musunuz? Bu konuda bir fikriniz var mı?” sorusuna yanıt veren Nauert, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Türkiye’ye yapacağı ziyareti hatırlattı.

NAUERT'TEN AÇIKLAMA: ‘KOMİK’


Nauert, “Türkiye’nin Suriye’nin bazı bölgelerinde faaliyet gösteren bazı unsurlar konusunda son derece meşru güvenlik endişeleri olduğunu anlıyoruz. Bunu anlıyoruz ve bu konuda hem onlar için hem Suriye’dekiler için hem de ABD ve diğerleri için işe yarayan bir çözüm üzerinde konuşabilmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Nauert, “Osmanlı tokadı” ifadesi ile ilgili olarak ise, “Bakanın görüşmelerinin önüne geçmek istemiyorum ve bahsettiğiniz komik yorumla ilgili olarak da her yabancı liderin açıklamasına cevap veremeyeceğim.” dedi.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ