AB: Kamudan ihraçlar Türkiye’nin üyelik ihtimalini çok azalttı

Avrupa Birliği'nin Türkiye ile ilgili en sert ilerleme raporunu açıklayacağı yönündeki haberler Reuters ajansı tarafından da teyit edildi. Raporda, '15 Temmuz' sonrası ihraçların Türkiye'nin üyelik ihtimalini çok ciddi şekilde azalttığı belirtiliyor.
Avrupa Birliği’nin (AB) yarın açıklaması beklenen ‘İlerleme Raporu’nda, Türkiye’ye bugüne dek yöneltilmiş eleştirilerin doz olarak en yükseklerinin yer aldığı yönündeki haberler Reuters ajansı tarafından da teyit edildi.
 
Reuters ajansına adının açıklanmaması koşuluyla konuşan iki yetkili, raporu hazırlayan Avrupa Komisyonu’nun Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin Suriyeli mülteciler konusunda yürütülen işbirliği haricinde, insan hakları, basın özgürlüğü, yargı özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü gibi alanlarda giderek kötüleştiği değerlendirmesini yapacağını söyledi.
 
Raporun bazı bölümleri, Almanya’da yayınlanan Welt am Sonntag gazetesinin dünkü sayısında yayınlanmıştı.

 
‘AB’DEN ÇOK CİDDİ BİR UZAKLAŞMA VAR’
 
Reuters haber ajansı, bu kısımların doğruluğunun görüştüğü AB yetkilileri tarafından teyit edildiğini belirtti.
 
Yayınlanan kısımlarda, Avrupa Komisyonu’nun yeni müzakere başlıkları açmak için yeterli bir zemin oluşmadığı değerlendirmesi yaptığı görülüyor. Bu da halihazırda yeni başlıkların açılmamasından dolayı fiilen donmuş durumda olan müzakerelerin mevcut halinin süreceği anlamına geliyor.
 
Raporun yazım sürecine dahil olan bir AB yetkilisi, Reuters’a yaptığı değerlendirmede, “Avrupa Birliği’nden çok ciddi bir uzaklaşma söz konusu” dedi.
 
Raporda, adil yargılama ve ifade özgürlüğü gibi AB’nin temel hak ve özgürlükleri arasında saydığı alanlarda çok ciddi bir gerileme olduğu belirtilirken, 2014 yılında yargı bağımsızlığı ile ilgili kaygıların dile getirildiği rapora kıyasla çok daha sert eleştiriler yer alıyor.
 
Reuters’ın haberine göre, AB yetkilileri, her ne kadar başta Kıbrıs olmak üzere Almanya ve Fransa gibi bazı ülkelerin itirazlarının müzakere sürecini yavaşlattığını söylese de, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından binlerce kamu görevlisinin ihraç edilmesinin Türkiye’nin üyelik ihtimalini çok ciddi şekilde azalttığını ifade etti.
 
Türkiye ise tam üyelik perspektifi ile müzakerelerin devam etmesi gerektiğini savunuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ