27 Mayıs gibi: Öğretmenlere 15 Temmuz emri; Bizzat ve mutlaka katılın!

27 Mayıs darbecilerinin ‘Devrim’ kutlamaları adıyla yaptığı darbe anmalarının benzerini AKP, 15 Temmuz için inşa ediyor.

 Tüm camilerde sala okunarak etkinliklerin başlaması talimatı verilirken, Isparta Valiliği, 15 Temmuz etkinliğine öğretmenlerin “Bizzat ve mutlaka” katılmasını istedi. İl Milli Eğitim Müdürü imzalı yazıda, “Program, vatandaşlarımıza davetiye, görevlilere emir mahiyetindedir” notuyla düşüldü.

İstanbul’da da Boğaziçi Köprüsü yarın tören için trafiğe kapatıldı. Darbe karşıtı hassasiyet oluşturmak isteyen AKP iktidarının tutumu, 27 Mayıs cuntacılarını hatıra getirdi.


27 MAYISÇILAR ‘DEVRİM’ DEDİ, AKP MİLLİ BİRLİK DİYOR

27 Mayıs Cuntacıları yönetime el koyduktan sonra, yıllarca ‘Devrim’ adıyla 27 Mayıs’ı resmi bayram gibi kutlamış, okul, öğretmen ve öğrencileri kutlamalara katılma mecburiyetine tabi tutmuştu. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra cuntacı aklın uygulamalarını sivil iktidar olarak uygulayan AKP, birçok ilde 15 Temmuz’u askeri mantıkla kutluyor.

BİSİKLET YARIŞI, KUM SANATI, SELA, ERDOĞAN KONUŞMASI…

15 Temmuz için Türkiye genelinde yapılacaklar listesi epey uzun. Bisiklet yarışı da var, kum sanatı gösterisi de. Valilik ve belediyelerin ajanslara ilettikleri etkinliklerin vazgeçilmez ikilisi ise gece yarısı sela okutmak ve Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını meydanlarda canlı yayınlamak.

İşte duyurulan ilginç etkinliklerden bazıları: ‘Türk Kızılayı, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere törenlere katılan ve demokrasi nöbetleri için meydanları dolduran vatandaşlara su, çorba, çay, kumanya benzeri ikramlarda bulunacak. Kan bağışları da kabul edilecek. Kastamonu’da Ulusal Bisiklet Yarışması düzenlenecek, 15 Temmuz Kupası Finali yapılacak. Çankırı’da Ilgaz Dağı 15 Temmuz Şehitler ve Milli İdare Tırmanışı gerçekleştirilecek, şehitlikte tören düzenlenecek. Gaziantep’teki programda Kur’an-ı Kerim tilaveti, mehteran takımı konseri, tasavvuf musikisi dinletisi, kum sanatı gösterisi yapılacak. Tayyip Erdoğan’ın halka seslenişinin canlı yayınlanacak. Tüm yurtta camilerde saatler 00.13’ü gösterdiğinde selalar okunacak.’

ISPARTA’DA ÖĞRETMENLERE MECBURİYET

Isparta Valiliği’nin 15 Temmuz’un ikinci yıldönümü nedeniyle düzenlediği etkinliğe öğretmenlerin katılması zorunlu tuttu. Öğretmenlerin etkinliğe, “Bizzat ve mutlaka” katılması istenen İl Milli Eğitim Müdürü imzalı yazıya, “Program, vatandaşlarımıza davetiye, görevlilere emir mahiyetindedir” notu düşüldü

VATANDAŞA DAVET, ÖĞRETMENLERE EMİR!

Valilik bünyesinde kurulan, Anma Komitesinin oluşturduğu ve program takvimi ile görev paylaşımına yer verilen liste kentteki tüm resmi kurumlara duyuruldu. İki gün sürmesi planlanan etkinlik için hazırlanan bilgilendirme yazısı, “Bu program, sayın vatandaşlarımıza davetiye, görevlilere emir mahiyetindedir” notuyla paylaşıldı.

ÖĞRETMENLER MEYDANLARA

İl Anma Komitesi’nin programa ilişkin takvimini alan Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü harekete geçti. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ceylan Çaylak imzasıyla hazırlanan yazıyla okul müdürleri, müdür başyardımcıları, müdür yardımcıları, öğretmenler ve tüm MEB personeli programa davet edildi. Öğretmenler başta olmak üzere, tüm MEB görevlilerinin bugün başlayacak ve 16 Temmuz Pazartesi gecesi sona erecek etkinliğin, ‘Milli Birlik Yürüyüşü’ bölümüne katılması zorunlu kılındı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Pazar gecesi saat 21.00’de başlayacak yürüyüşe, kanuni olarak izinli dönemlerinde olan öğretmenlerin, ‘Bizzat ve mutlaka’ katılmasını istedi.

FİŞLEMEYE YOL AÇAR

Resmi izinlerini kullanan öğretmenlerin büyük kısmının görev bölgesinde olmadığına dikkati çeken Eğitim İş Genel Özlük Hukuk Sekreteri Maksut Balmuk, “Hangi akıl tutulması ise tüm öğretmenlerin mutlaka katılması istenmektedir?” diye sordu.

Balmuk, sözlerini şöyle sürdürdü:“Hiçbir öğretmen ya da kamu çalışanına zorlama yapılamaz. Bu zorlamlar aynı zamanda katıldı, katılmadı şeklinde ayrıştırmaya hatta fişlemeye yönelik uygulamalara yol açar ki bu çok tehlikelidir. Bu darbe girişiminden en büyük zararı gören bizler de hem bireysel hem de örgütsel olarak maksimum tepkiyi gösterdik göstermeye de devam edeceğiz. Ancak bazı kesimler bu darbe girişimi fırsata çevirmeye çalışmaktadır.”Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ