17. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali Teksas ve Kaliforniya'da büyük ilgi gördü

ABD'de gerçekleşen 17. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali katılımcılardan tam not aldı. Programda Ege Denizi ve Meriç'te hayatını kaybeden Ümit Yolcuları da unutulmadı.

ABD'nin Teksas eyaletinin Houston şehrinde  gerçekleştirelen program Colours of the Word şarkısıyla başladı. Ünlü oyuncu ve televizyoncu Bill Timoney'in sunduğu programda, dünyanın renkleri öğrenciler ilk olarak Amerikalı sivil haklar savunucusu Martin Luther King'e ait 'I have a dream' sözünden esinlenen bir performansla sahne aldı.

Festivale katılan ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Rand Weber, dil ve kültür bundan daha iyi temsil edilemez olduğunu söyledi. Seyirciye 'ABD Kongresinin de böyle bir şey düzenleyerek herkesi bir araya getirmesini istemez miydiniz?' diye soran Weber, "Elbette, kesinlikle isterdiniz. Hepinize çok teşekkürler. Bu ne kadar güzel bir program. Hepinize buraya geldiğiniz için hoşgeldiniz demek isterim. Ne kadar minnettar olduğumu anlatamam. Bu etkinliğin ilham kaynağı olan Fethullah Gülen'in çok güzel bir fikir ortaya atmış olduğunu ifade etmek isterim." dedi.


Programda 27 Eylül'de Ege Denizi'nde hayatını kaybeden ümit yolcuları unutulmadı. 1'i bebek, 4'ü çocuk ve 2'si kadın 7 kişinin can verdiği facia hatırlatan kısa slaytın ardından Kenan Agaevin Ege ve Meriç mağdurları için söylediği 'Ruhunda sızı' şarkısı gözyaşlarıyla izlendi.

Sosyal medya üzerinden canlı yayınlanan programda öğrencilerin sahneye koyduğu özel koreografiler ve söyledikleri şarkılarda büyük beğeni aldı.Houston'un ardından 17. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali'nin bir sonraki durağı Los Angeles oldu. Gösteri öncesi kısa bir konuşma Yorba Linda Belediye Başkanı Tara Campbell, "Bütün bunlar ne kadar inanılmaz. Sizlerle birlikte bu programın bir parçası olarak dünyamızın kültürünü ve çeşitliliğini kutluyor olmaktan gerçekten harika. Dünyamızın kültürünün kadrini bildiğiniz ve paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederim." ifadelerini kullandı. 

Buradaki programda da Ege ve Meriç'de hayatlarını kaybedenler tekrar hatırlatılırken Türkiye'de cezaevlerinde tutsak bulunan 30 bin masum insanla birlikte cezaevlerinde büyükmek zorunda bırakılan 864 bebek anısına kum sanatı gösterisi eşliğinde bir performans sergilendi.

Festivala canlı görüntülü bağlanan Ünlü basketbolcu Enes Kanter öğrencilere ve katılımcılara teşekkür etti. Kanter, "Geçmişte ümitliydik, Şu an Allah'ın izniyle daha da ümitliyiz. Geleceğe ümitle ve heyecanla bakıyoruz." diye konuştu.

Festivale 4 kıtadan giderek bulaşan öğrenciler göz kamaştıran performanslar eşliğinde dünyaya umut ve barış mesajı verdi.

Öğrencilerin zamanda yolculuğu konu alan gösterisi de keyif dolu dakikalar yaşattı. Program Yeni Bir Dünya adlı şarkıyla sona erdi.


Aktifhaber

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ