"14 ülkeye mal satıyorum, elektriğimi kestiler"

Antalyalı esnafın Elektrik dağıtım şirketi Akdeniz CLK ile yaşadığı sorunları anlattığı videosu yüz binlerce kişi tarafından izlendi. Videonun altına yorumlar yapan binlerce kişi benzer sorunlar yaşadığını yazdı.

Sahibi olduğu işyerinde kaçak elektrik kullandığı gerekçesi ile elektriği kesilen, para cezasına çarptırılan Antalyalı esnaf Mevlüt Yakışıklı’nın, Akdeniz CLK ile yaşadığı sorunları anlatan videosu, internette yüz binlerce kişi tarafından izlendi.

Antalya Kepez’de sanayi sitesinde küçük bir işyerinde üretim yapan Mevlüt Yakışıklı, Antalya CLK ile bir yıldır yaşadığı sorunları çözemeyince savunmasını çektiği video ile yaptı. Videonun sonunda “Akli dengemin yerinde olduğuna ilişkin rapor aldım. Ama bu gidişle kaybedeceğim” diyen Yakışıklı’nın videosu, Facebook’ta sekiz yüzbin kişi tarafından izlenirken Youtube’da da izlenme rekorları kırdı.


‘ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ TUTANAKLA GELMİŞLER’

Mevlüt Yakışıklı’nın anlatımlarına göre, yaşadığı sorunlar geçtiğimiz yılın Haziran ayında kendisi yokken işyerine Antalya Elektrik İdaresi CLK’dan görevlilerin gelmesi ile başladı. Gelen görevliler kaçak ihbarı olduğunu söyleyerek elektrik panosunun şalterini indirdiler. Ardından makinelerden birinin ışığının yandığını söyleyerek kaçak raporu tuttular.

Çalışanlarının kendisine haber vermesi üzerine elektrikçisini işyerine gönderdiğini söyleyen Yakışıklı, yaşananları şu sözlerle anlattı: “Benim elektrikçim elektrik ark yapabilir. Tekrar açıp kapayın diyor. Bunu yapmıyorlar. Benim elektrikçim açıp kapıyor. Şimdi kontrol edin. Ark yapar. Fakat ellerinde önceden hazırlanmış tutanak ile gelmişler. Kontrolü yapmadan tutanağı imzalayıp gidiyorlar.”

Orada bulunan polislerinde kendisine kaçağın ispatlanmadığını söylediğini aktaran Yakışıklı, bunun üzerine karakola şikayette bulunduğunu belirtiyor. Bu şikayet üzerine işyerine gece yarısından sonra saat üçte yine Akdeniz CLK’den görevlilerin geldiğini söyleyen Mevlüt Yakışıklı, dışarıda bulunan ana panodan tüm elektriğin kesildiğini söylüyor.

Mevlüt Yakışıklı “Hem tutanak tutulan Asım Yavuz adına kayıtlı panonun hem de Mevlüt Yakışıklı adına kayıtlı diğer panonun elektriği kesildi. Üretim tamamen durdu. ‘Kardeşim neden diğer panoyu da kapattın’ dediğimde. Aynı işyeri cevabını verdiler” diyor.
İTİRAZI REDDEDİLDİ, SAVCILIK TAKİPSİZLİK KARARI VERDİ

Antalya CLK’ya başvuran Yakışıklı’ya, kesilen cezayı ödemesi gerektiği ancak itirazının haklı bulunması halinde parasının geri ödeneceği söyleniyor. Bunun üzerine parayı ödeyen Yakışıklı’nın işyerine gelen görevli mührü sökerek şalteri kaldırıyor. Daha sonra Akdeniz CLK’dan gelen bir yazıyla itirazının ret edildiği bildiriliyor.

Fakat haklı olduğuna inanan Mevlüt Yakışıklı, Elektrik Mühendisleri Odası’na başvurarak tespit yaptırıyor. Mühendisler odasından gelen üç görevli yaptıkları incelemede kaçak olmadığını tespit ederek bir rapor düzenliyorlar. Yakışıklı, bu rapor üzerine tekrar savcılığa başvuruyor. Ancak buradan da bir hafta sonra takipsizlik kararı geliyor.

‘HAFTADA BİR TACİZ EDİYORLAR’

Bu arada ceza kesilmeyen panodan hat çekip makineleri çalıştıran Yakışıklı ikinci bir sorunla karşılaşıyor; “14 ülkeye mal satıyorum. Bu makinelerin çalışması lazım. Bu panodaki saate daha önceki kullanımlardan iki kat daha fazla yüklenme olunca bu saatte görülüyor. Diğeri kapalıyken buradan elektrik aldın deyip tekrar 2 bin 500 liralık ceza kestiler. Panoyu kapatıp kabloları söktüler.”

Bu konuda dava açtığını söyleyen Mevlüt Yakışıklı “Haftada bir gelip taciz ediyorlar” diyor. Yakışıklı videonun sonunda yaşadığı sorunları özetliyor:

“Buradaki usulsüzlük. Bir, kaçak yokken kaçak var dediler. İki, bir başka abone Asım Yavuz abonesinde problem varken Mevlüt Yakışıklı abonesini kestiler. Üç, delil karartmaya girer. İşyerime zoraki girdiler. Davalık olan sayacı söküp alıp götürdüler. Dördüncüsü de dava bitmeden benden borcumun ödenmesi isteniyor.”

Antalyalı Esnaf Mevlüt Yakışıklı’nın Akdeniz CLK ile yaşadığı sorunları anlattığı videoyu yüklemesinden sonra on yedi dakikalık video internette izlenme rekorları kırdı. Facebook’da yedi yüz elli bin kez izlenen video binlerce kişi tarafından paylaşıldı.

Duvar
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ