Yıktıkları evinin üstüne çadır kurdu

Evini yıktılar ama Sur'u terketmiyor.
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde “kentsel dönüşüm” adı altında 23 Mayıs’ta başlatılan yıkım kapsamında planlanan 1. Etap Bölgesi'nde sona gelindi. 

Evler yıkılıp yerine yeni yapıların temeli atılmasına rağmen yurttaşların tarihi sokakları terk etmemekteki kararlılığı sürüyor. Alipaşa Mahallesi'nin Palu Sokağı'nda aylardır direnen Ak Ailesi, evinin yıkılmasına rağmen sokağını terk etmeyerek, yıkıntılar üzerine çadır kurdu. 
 
EVİNİN YIKINTILARI ÜZERİNE ÇADIR KURDU

 
Yıkıntılar içerisinde kurduğu derme çatma çadırı ile dikkat çeken 56 yaşındaki Mevlide Ak, yemek hazırlığı esnasında fotoğrafının çekildiğini görünce “Çekmeyin, nasıl olsa sesimizi kimse duymuyor” diyerek sitem ediyor. 18 nüfuslu bir aile olduklarını belirten Ak, “Eşim hurda alım satımı ile geçimi sağlamaya çalışıyor. Başka bir yerde geçimimizi sağlayamayız. Çadır kurmayıp ne yapalım” diye soruyor. 
  
Yıkıma karşı direnen mahallenin kadınları da katılıyor sohbete. Kendilerini zor günlerin beklediğini ifade eden Ak, yıllarının bu sokaklarda geçtiğini belirtiyor. Yıkıntılar arasındaki yaşamın zorluğuna dikkat çeken Ak, şöyle diyor: “Hayatımız Sur’da geçti. Bu kadar çoluk çocukla nerelere gidelim? Bize 'çıkın gidin diyorlar.' Bizim çıkmak gibi bir lüksümüz yok. Bu aileyi nerede nasıl geçindirelim.” Çınar ilçesine bağlı Kazıktepe köyünden 1990’lı yıllarda göç ederek Alipaşa Mahallesi’ne yerleştiklerini kaydeden Ak, kendini iyiden iyiye hissettiren kış soğuğuna rağmen evinin yıkıntılarını terk etmemekteki kararlılığını yineliyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ