Varlık Fonu Genel Müdürü’nden kravat mucizesi

Zafer Sönmez, kamuda değişimi göstermek için kravat takmadığını söyledi, Devlet A.Ş. diye isim önerdi, sosyal medyada dalga konusu oldu.


Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde, yaptığı konuşmada, kamudaki değişimi göstermek için ortak bir karar alarak bu programa kravatsız geldiklerini söyledi ve “Sayın bakanımızın onayıyla hepimizin ortak kararıyla kravatları attık geldik” dedi.

Öte yandan Genel Müdür Sönmez Varlık Fonu’nu kimsenin tanımlayamadığını ne olduğunu bilmediğini vurguladı. Türkiye Varlık Fonu’nun 1923’ten bu yana ülkenin finansal sektördeki en heyecanlı hikayesi olduğunu belirten Sönmez, “Hiç kimsenin tanımlayamadığı, ne olduğunu bilmediğimiz bir şeyi yapıyoruz ama dünyada bunun örnekleri var ve dünyadaki standartlara getirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.


Varlık Fonu’na isim de öneren Sönmez; “Devlet AŞ” dedi.

Varlık Fonu, Türkiye ekonomisinin mucize çözümü değildir ama Türkiye ekonomisindeki en önemli kilit taşlarından biridir.” ifadesini kullanan Sönmez, bu kilit taşını büyüteceklerini vurguladı.

VARLIK FONU TARİFİ

“Varlık Fonu banka değildir, kredi vermez. Merkez bankası değildir, para politikası belirlemez. Hazine değildir, devlet için borç bulmaz. Buraya maaşlarınızdan kesintiler gelmez. Özelleştirme idaresi değildir. Hepsinin farklı farklı yetkileri, yol haritaları vardır. Hepsi çok değerli kurumlardır. Varlık Fonu, Türkiye’nin stratejik yatırım platformudur, finansal güç merkezidir. Bunun için sermaye getirisi peşindedir. Bunun için portföy şirketlerindeki değer yaratımı, Türkiye’nin stratejik yatırımlarına katkıda bulunma, Türk şirketlerinin nasıl bölgesel ve global liderler haline getirileceğinin peşindedir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ