Vali Mutlu ve emniyet müdürü Çapkın'a istenen ceza belli oldu

Hizmet Hareketine yönelik kitlesel kırım kapsamında yargılanan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.
Savcı mütaalasında Mutlu hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak', Çapkın hakkında da 'örgüte yardım etmek' suçlamasıyla 15 yıl hapis cezası verilmesini istedi. 

Hizmet Hareketine yönelik kitlesel kırım yargılanan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Cumhuriyet savcısı,  eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da aralarında bulunduğu 15 kişinin yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.


Savcı, Mutlu'nun "örgüte üye olmak" iddiasıyla, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın ise "ör
güte bilerek ve isteyerek yardım etme’’ suçundan ayrı ayrı 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen altıncı duruşmaya tutuklu 7 sanık ile aralarında Çapkın'ın da bulunduğu tutuksuz 7 sanık ve avukatları katıldı. Duruşmada sanık yakınları da hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, celse arasında mahkemeye verdiği esas hakkındaki mütalaasında, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın "Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ