Türkiye 2006-16 döneminde basın özgürlüğünün en çok zayıfladığı ülke oldu..

Yüzlerce gazeteciyi istediği gibi yazmadığından dolayı hapislere attıran Erdoğan rejiminin karnesi bir hayli kötü. Yapılan araştırmaya göre ifade özgürlüğünün en çok zayıfladığı ülke Türkiye oldu.
Dünya genelinde gazetecilerin baskı ve şiddete maruz bırakıldığı gözler önüne serildi. Bu ülkeler arasında en çok dikkat çeken ülke ise Türkiye. Son 10 yıllık dönemde sansür baskısı, ekonomik sıkıntılar ve özgürlüklerin elinden alınması konularında Türkiye başı çekiyor. 
Dünya genelinde, gazetecilerin uğradığı şiddet, sansür baskısı ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle ifade özgürlüğü ihlalleri son 10 yılın en yüksek seviyesinde.BBC Türkçe’nin haberine göre, insan hakları savunucusu Article 19 grubu ile V-Dem adlı siyasi ve sosyal veritabanı şirketinin ortak araştırmasına göre Türkiye 2006 - 2016 döneminde ifade özgürlüğünün en çok zayıfladığı ülke oldu. Türkiye’nin yanı sıra, Brezilya, Burundi, Mısır, Polonya, Venezuela ve Bangladeş de, medyada çeşitliliğin, bağımsızlığın azaldığı ülkeler arasında. Raporun yazarları, 172 ülkede, 2006-2016 yılları arasında, medyanın yanlı yayınları, yolsuzluk, internet sansürü, adalet, gazetecilere yönelik taciz, toplumsal sınıflar ve cinsiyetler arası eşitlik gibi göstergelerle ölçümleme yaptı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ