Tosuncuk KKTC’de 4 milyon lira unutmuş

Çiftlik Bank adı altında yaptığı organizasyonla dolandırıcılık yapıp sırra kalem basan Mehmet Aydın’a ait hesapların bir kısmına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) ulaşıldı.
Halk arasında ‘Tosun’ olarak da tanınan Çiftlik Bank CEO’su, 132 bin 222 kişiden, 1 milyar 139 milyon lira toplayıp yurt dışına kaçmıştı. Kırmızı Bülten’le aranan ‘Tosun’un hesaptan hesaba aktararak izinin sürülmesini zorlaştırdığı paralar için halen araştırmalar sürüyor.   

KKTC’de yürütülen soruşturmada Aydın adına açılmış bir hesapta 4 milyon liraya ulaşıldı. Savcılık Aydın’ın KKTC’deki bağlantılarını araştırıyor.  

Çalınan paralar KKTC üzerinden üçüncü ülkelere aktarılıyor


Hürriyet’ten Musa Kesler’in haberine göre Çiftlik Bank organizasyonu açısından KKTC özel bir önem taşıyor çünkü iddiaya göre organizasyon kapsamında toplanan paralar KKTC’deki hesaplara aktarılıyor, buradan da başka ülkelere gönderiliyordu.

İstanbul Anadolu başsavcılığının soruşturma dosyasına göre Aydın, Gazimagosa’da kurduğu ‘Fame Game’ adlı şirkete Türkiye’den toplanan paraları aktarıyordu. Raporlara göre Türkiye’den KKTC’ye aktarılan tutar 113.4 milyon lira.

Dolayısıyla Aydın’ın KKTC’deki parası 4 milyon liranın çok üzerinde olabilir.

Yine soruşturma dosyasındaki bazı sanıkların ifadelerine göre Aydın, KKTC’deki bir noteri eşiyle boşanma işlemlerini halletmek üzere Brezilya’ya çağırmış ve burada kendisine hem boşanma hem de KKTC’deki bazı işlerinin takibi için vekalet vermiş.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ